Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη, πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης! (Video)

Με τελικό σκορ 63-57 η νίκη του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κερδίζοντας τον Άρη στο «Παλατάκι» με 63-57, ενώ είχε πάρει προβάδισμα μέχρι και με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο. Ο Άρης κυρίως με τρίποντα του Αθηναίου προσπάθησε να αντιδράσει αλλά τελικώς υπέκυψε στον ανώτερο ΠΑΟΚ που με γεμάτο γήπεδο πήρε τη δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-2, o Άρης ισοφάρισε (7-7) ενώ ο Γουίβερ έδωσε το προβάδισμα στους “κίτρινους” (7-9). Ο Τζόουνς διαμόρφωσε το 11-9, ο Αθηναίου “απάντησε” με τρίποντο (11-12) αλλά πάλι ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (16-12 με τρίποντο του Κόνιαρη). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι “αντέδρασαν” (16-18) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 18-18 (από επτά πόντους οι Τζόουνς και Μπένσον).

Ο Γουίβερ έκανε το 18-21 και ο Φλιώνης  ευστόχησε για το 18-23. Ο Χρυσικόπουλος πέτυχε καλάθι και φάουλ (21-23) ενώ ο Μαργαρίτης ήταν ο υπεύθυνος για το 23-23. Ο Αθηναίου “έγραψε” το 23-24 (15′) και με υπέροχο κάρφωμα του Μοράντ έγινε το 23-26. Με τρίποντο του Αθηναίου ο Άρης πήρε ένα +6 (23-29), ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -3 (26-29) και ο Φλιώνης έκανε το 26-31. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 31-31.

Ο “Δικέφαλος” ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 (36-31) στο δεύτερο μέρος και ο Μαργαρίτης έδωσε αέρα επτά πόντων (38-31). Ο Τζόουνς (13 πόντοι) διαμόρφωσε το 40-31 και ο Αθηναίου πέτυχε το πρώτο καλάθι (40-34) των “κιτρίνων” στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης αντιμετώπιζε προβλήματα από τον Τζόουνς (42-34) και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 12 πόντους (48-36 στο 25′, με τον Πέτγουει να χρεώνεται με τεχνική ποινή). Η διαφορά “πήγε” στους 15 πόντους (52-37) και στο 30′ ο “Δικέφαλος” κέρδιζε με 54-39.

Οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 54-42 στις αρχές της τελευταίας περιόδου ενώ ο Μπελ έφερε τον Άρη στο -9 (54-45 λίγο μετά το 33′). Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι και ο Αθηναίου μείωσε κι άλλο (54-48). Ο Τσαιρέλης διαμόρφωσε το 54-50 ενώ στο 36′ έγινε το 54-53 από τον Αθηναίου. Ο Χρυσικόπουλος “ξεκόλλησε” τους γηπεδούχους (57-53), στο 57-54 οι “κίτρινοι” έχασαν την ευκαιρία να “πλησιάσουν” περισσότερο τον ΠΑΟΚ ο οποίος λίγο μετά το 38′ ήταν στο +5 (59-54 με καλάθι του Χρυσικόπουλου). Mε το σκορ στο 59-55 ο Μαργαρίτης έκοψε τον Αθηναίου ο οποίος μετά (στα 31” πριν την λήξη) αστόχησε και σε τρίποντο και τελικά ο “Δικέφαλος” επικράτησε με 63-57.

Δείτε το κρίσιμο τρίποντο του Χρυσικόπουλου.

Δείτε την τάπα του Μαργαρίτη στον Αθηναίου.

Δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57

Πηγή βίντεο: sdna.gr