20

ΦΕΒ
2018

Σχεδόν τρεις δεκαετίες μετά την πτώση του τείχους του Βερολίνου ο διαχωρισμός είναι ακόμη ορατός από ψηλά

Από το διάστημα ξεχωρίζουν ακόμα τα σύνορα Ανατολικού και Δυτικού Βερολίνου

21 Απρ 201714.05

 

Περάσανε περισσότερα από 20 χρόνια από την πτώση του τείχους του Βερολίνου και δύσκολα μπορεί κάποιος πλέον να διακρίνει το διαχωρισμό της πόλης σε ένα χάρτη. Η εικόνα όμως από το διάστημα, τη νύχτα, είναι αναπάντεχα διαφορετική. Η εικόνα, που δημοσίευσε Καναδός αστροναύτης Chris Hadfield, και λήφθηκε από το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό, δείχνει ξεκάθαρα τον διαχωρισμό μεταξύ Ανατολικού και Δυτικού Βερολίνου!

perierga.gr - Από το διάστημα ξεχωρίζουν ακόμα τα σύνορα Ανατολικού και Δυτικού Βερολίνου

Στη φωτογραφία θαρρείς ότι το τείχος είναι ακόμη εκεί! Αν εξαιρέσουμε το κέντρο του Δυτικού Βερολίνου με το έντονο λευκό φως, εξαιτίας της εμπορική δραστηριότητας η συνολική εικόνα είναι διαφορετική για άλλο λόγο. Βλέπουμε ότι το Ανατολικό Βερολίνο εμφανίζεται στη φωτογραφία με λιγότερο έντονα χρώματα και μια κίτρινη απόχρωση.

Αιτία της διαφορετικής όψης είναι το διαφορετικό σύστημα φωτισμού που χρησιμοποιούσαν τα δύο κομμάτια της πόλης και το οποίο δεν έχει αντικατασταθεί ακόμη. Στο ανατολικό τμήμα χρησιμοποιούσαν λαμπτήρες ατμών νατρίου που παράγουν κίτρινο φως ενώ στο δυτικό λάμπες φθορισμού που παράγουν πιο λευκό φως.

Η εικόνα πρόκειται βέβαια να αλλάξει, σε λίγα χρόνια, καθώς σε ολόκληρη της Ευρωπαϊκή Ένωση προωθείται η χρήση νέων τεχνολογιών στο φωτισμό που καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια και παράγουν λευκότερο φως.

perierga.gr


ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ;(0)

Typosthes.gr Social Media Awards 2017

Σε ροζ αγγελίες βρέθηκε να... φιγουράρει μια 80χρονη, παρά τη θέληση της

Περίεργα20 Φεβ 201817.05

«Με έπαιρναν και μου ζητούσαν ραντεβού»

Το τελευταίο, ανέγγιχτο δάσος του πλανήτη

Περίεργα20 Φεβ 201815.05

Τα απομακρυσμένα δάση του βορειοανατολικού Περού είναι τεράστια ώστε τα σύννεφα που σχηματίζονται από πάνω τους μπορούν να επηρεάσουν τις βροχοπτώσεις στις ΗΠΑ

Μέρη του πλανήτη που πρωταγωνιστούν σε αγαπημένες ταινίες

Περίεργα20 Φεβ 201812.51

Με πολλές γνώριμες σκηνές γυρισμένες σε Αμερική και Αγγλία γνωστές παλιές αλλά και πρόσφατες ταινίες μας συστήνονται ξανά.

Ο Πούτιν αφήνει τους δικαστικούς να οδηγούν ακόμη και... μεθυσμένοι

Περίεργα18 Φεβ 201815.05

Τροποποιείται ο κώδικας οδικής κυκλοφορίας

42.000 σπίρτα παίρνουν φωτιά! (ΒΙΝΤΕΟ)

Περίεργα18 Φεβ 201815.05

Ένας νεαρός, ονόματι Γουάλας κατάφερε να γίνει viral στο διαδίκτυο, υλοποιώντας μια απρόσμενη ιδέα που του ήρθε στο μυαλό

Ο πιο καλός ο μαθητής... φορούσε Αρμάνι

Περίεργα18 Φεβ 201811.05

Οι γνώσεις στην Ιαπωνία κοστίζουν... κάτι παραπάνω

Ένα νησί φτιαγμένο από πλαστικά μπουκάλια!

Περίεργα18 Φεβ 201808.05

Ένα διαφορετικό είδος διακοπών υπόσχεται αυτό το νησί που βρίσκεται κοντά σε έναν από τους πιο δημοφιλής εξωτικούς προορισμούς του κόσμου, την Καραϊβική.

Ο δρόμος που πετούν πουλιά κατά χιλιάδες!

Περίεργα17 Φεβ 201820.05

Στο βίντεο θα δείτε πουλιά πετούν κατά χιλιάδες πάνω από τα κεφάλια των οδηγών δημιουργώντας ένα μοναδικό θέαμα.

Παρθένα ετών 29 σε τέσσερις μήνες θα γεννήσει το πρώτο της παιδί

Περίεργα17 Φεβ 201815.05

Μπορεί να ακούγεται απίστευτο, αλλά σε τέσσερις μήνες μια 29χρονη γυναίκα από τον Καναδά θα φέρει στον κόσμο το πρώτο της παιδί, χωρίς να έχει κάνει ποτέ σεξ στη ζωή της.

Τα πιο γρήγορα ζώα στη γη

Περίεργα17 Φεβ 201811.05

Μπροστά στα ζώα της λίστας ακόμη και ο γρηγορότερος άνθρωπος του κόσμου, ο Usain Bolt, θα έμοιαζε… χελώνα!

Μασούτης


Mollers




Interlife Kids





Typosthes.gr - Twitter

Job Festival



Ελλήνων Κόσμημα



Typosthes.gr - Facebook