25

ΣΕΠ
2017

Παράξενο ορθογώνιο φεγγάρι φωτογραφήθηκε στον ουρανό του Μέιν.

Ορθογώνιο… φεγγάρι προκαλεί θεωρίες συνωμοσίας!

17 Ιουλ 201717.05

Παράξενο “ορθογώνιο φεγγάρι” φωτογράφησαν αστρονόμοι από το Maine, το οποίο παρατηρήθηκε στον ουρανό και η δημιουργία του οφείλεται στην ανάμειξη του κρύου και του θερμού αέρα. Υπό κανονικές συνθήκες, ο θερμότερος αέρας βρίσκεται κάτω από τον ψυχρότερο καθώς οι ακτίνες του ήλιου θερμαίνουν την επιφάνεια της Γης και αυτό ακτινοβολείται προς τα πάνω, ενώ η αναστροφή της θερμοκρασίας μπορεί να οδηγήσει σε οπτικές παραμορφώσεις.

perierga.gr - Ορθογώνιο... φεγγάρι προκαλεί θεωρίες συνωμοσίας!

Η ατμόσφαιρα της Γης, ενεργώντας ως φακός, παραμόρφωσε το χρώμα και το σχήμα του φεγγαριού, πάνω σην επιφάνεια της θάλασσας. Ωστόσο, η θέα του προκαλεί θεωρίες συνωμοσίας… Εκείνοι περιέγραψαν το φεγγάρι “σαν ένα γιγαντιαίο μπλοκ πάγου” πάνω από τον ορίζοντα, ενώ η ατμόσφαιρα ενήργησε ως φακός που διαστρέβλωσε το χρώμα και το σχήμα του, αλλά οι λάτρεις των παράδοξων φαινομένων, παρά τις επιστημονικές εξηγήσεις, είναι πεπεισμένοι ότι οι άλλες κοσμικές δυνάμεις λειτούργησαν.

perierga.gr - Ορθογώνιο... φεγγάρι προκαλεί θεωρίες συνωμοσίας!

ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ;(0)

Σας έπιασε κόκκινο; Προσγειώνεται… αεροπλάνο!

Περίεργα24 Σεπ 201720.05

Ο δρόμος που οδηγεί από το Γιβραλτάρ στη γειτονική Ισπανία περνάει μέσα από το αεροδρόμιο και τέμνει κάθετα τον αεροδιάδρομο.

Μια παράξενη λίμνη με… κηλίδες στον Καναδά!

Περίεργα24 Σεπ 201717.05

Μια παράξενη λίμνη που σχηματίζει στην επιφάνειά της χρωματιστές κηλίδες

Το πρωινό γεύμα σε 20 χώρες του κόσμου

Περίεργα24 Σεπ 201714.05

Και μη φανταστείτε καφεδάκι και καμιά τυροπιτούλα στα γρήγορα! Μιλάμε για πρωινό με τα όλα του…

Το αναψυκτικό «John Lemon» μετονομάζεται κατόπιν απαίτησης της Γιόκο Όνο

Περίεργα24 Σεπ 201711.05

Άτακτη υποχώρηση σήμανε η πολωνική εταιρεία αναψυκτικών, η οποία κυκλοφορεί δροσιστικό με επωνυμία «John Lemon», μετά την απειλή μήνυσης από την Γιόκο Όνο, χήρα του Τζον Λένον.

Καλλιτέχνης μετατρέπει τις λέξεις σε… σχήματα!

Περίεργα24 Σεπ 201708.05

Η δημιουργικότητα κάνει τα γράμματα... εικόνες!

10 μικρές πόλεις που μοιάζουν βγαλμένες από παραμύθι

Περίεργα23 Σεπ 201720.05

Συναγωνίζονται τις σύγχρονες μητροπόλεις στην ομορφιά τους, που είναι διαφορετική.

Ένα πολύχρωμο μουσείο παγωτού τώρα και στο Σαν Φρανσίσκο!

Περίεργα23 Σεπ 201717.05

Θα είναι ανοιχτό για τους επόμενους 5 μήνες

Γάλλος σεφ με 3 αστέρια Μισελέν ζητά να εξαιρεθεί από τον ταξιδιωτικό οδηγό

Περίεργα23 Σεπ 201714.05

Στην αίτησή του, ο Μπρα επικαλείται τη «μεγάλη πίεση» που αποτελεί η διάκριση του από τον οδηγό της Μισελέν.

Έξυπνο πόμολο αναγνωρίζει πρόσωπα

Περίεργα23 Σεπ 201711.05

Μεγαλύτερη αίσθηση ασφάλειας

Κάστρο από… βαμβάκι