27

ΙΟΥΛ
2017

Παράξενο ορθογώνιο φεγγάρι φωτογραφήθηκε στον ουρανό του Μέιν.

Ορθογώνιο… φεγγάρι προκαλεί θεωρίες συνωμοσίας!

17 Ιουλ 201717.05

Παράξενο “ορθογώνιο φεγγάρι” φωτογράφησαν αστρονόμοι από το Maine, το οποίο παρατηρήθηκε στον ουρανό και η δημιουργία του οφείλεται στην ανάμειξη του κρύου και του θερμού αέρα. Υπό κανονικές συνθήκες, ο θερμότερος αέρας βρίσκεται κάτω από τον ψυχρότερο καθώς οι ακτίνες του ήλιου θερμαίνουν την επιφάνεια της Γης και αυτό ακτινοβολείται προς τα πάνω, ενώ η αναστροφή της θερμοκρασίας μπορεί να οδηγήσει σε οπτικές παραμορφώσεις.

perierga.gr - Ορθογώνιο... φεγγάρι προκαλεί θεωρίες συνωμοσίας!

Η ατμόσφαιρα της Γης, ενεργώντας ως φακός, παραμόρφωσε το χρώμα και το σχήμα του φεγγαριού, πάνω σην επιφάνεια της θάλασσας. Ωστόσο, η θέα του προκαλεί θεωρίες συνωμοσίας… Εκείνοι περιέγραψαν το φεγγάρι “σαν ένα γιγαντιαίο μπλοκ πάγου” πάνω από τον ορίζοντα, ενώ η ατμόσφαιρα ενήργησε ως φακός που διαστρέβλωσε το χρώμα και το σχήμα του, αλλά οι λάτρεις των παράδοξων φαινομένων, παρά τις επιστημονικές εξηγήσεις, είναι πεπεισμένοι ότι οι άλλες κοσμικές δυνάμεις λειτούργησαν.

perierga.gr - Ορθογώνιο... φεγγάρι προκαλεί θεωρίες συνωμοσίας!

ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ;(0)

Οι φάλαινες παίρνουν κι αυτές τον υπνάκο τους!

Περίεργα27 Ιουλ 201714.05

Οι εικόνες ενός φωτογράφου προκαλούν εντύπωση για το εν λόγω κήτος που έχει κατά πως φαίνεται ιδιαίτερες συνήθειες...

Γιατί η πλατεία Αμερικής λεγόταν πλατεία Αγάμων;

Περίεργα27 Ιουλ 201711.05

Ας μάθουμε επιτέλους γιατί Η Πλατεία Αμερικής λεγόταν Πλατεία Αγάμων

Οι παρθένες του τσαγιού της Κεράλα

Περίεργα27 Ιουλ 201708.05

Στην Ινδία λέγεται ότι το καλύτερο τσάι χρειάζεται όχι μόνο τα δύο ψηλότερα φύλλα του φυτού αλλά πρέπει να συλλεγεί από τα χέρια παρθένας κοπέλας.

Πανέμορφη εξωτική παραλία με άμμο λευκή σαν το… χιόνι!

Περίεργα26 Ιουλ 201719.05

Βρίσκεται στην Αυστραλία και είναι ένας "λευκός παράδεισος"...

Μεσαιωνικού τύπου παρεκκλήσι στην πρόσοψη ξενοδοχείου!

Περίεργα26 Ιουλ 201718.05

Στον 8ο όροφο του ξενοδοχείου ο περαστικός βλέπει από την εξωτερική πλευρά ένα παρεκκλήσι.

9ώροφο κτήριο παίζει μουσική σαν… όργανο!

Περίεργα26 Ιουλ 201717.05

Ένα... μουσικό πάρκινγκ στην Βόρεια Καρολίνα!

Σκυλιά κάνουν… αναδάσωση σε καμμένη έκταση!

Περίεργα26 Ιουλ 201715.15

Με έναν έξυπνο και ευρηματικό τρόπο τρία σκυλιά θα δώσουν ξανά ζωή σε ένα καμένο δάσος

Το μουστάκι του Νταλί βρέθηκε άθικτο στην εκταφή!

Περίεργα25 Ιουλ 201720.05

Ο σουρεαλισμός ακολούθησε τον Νταλί και μετά θάνατον, καθώς το μουστάκι του βρέθηκε άθικτο κατά την εκταφή του...

H πολλή καθαριότητα βλάπτει την υγεία των παιδιών!

Περίεργα25 Ιουλ 201718.05

Μας αρέσει η καθαριότητα όμως αυτό μπορεί τελικά να είναι χειρότερο

Η Αυστραλία κατοικήθηκε 20.000 χρόνια νωρίτερα από την Ευρώπη!

Περίεργα25 Ιουλ 201715.05

Νέα συγκλονιστικά στοιχεία για την ιστορία του ανθρώπινου είδους και την εξέλιξή του βγήκαν στο φως της δημοσιότητας...