20

ΑΥΓ
2017

Δύο είδη δέντρων μεγαλώνουν σε έναν κορμό!

Παράξενο διπλό δέντρο!

13 Αυγ 201708.05

Μεταξύ των πόλεων Grana και Casorzo στο Piemonte της Ιταλίας μεγαλώνει ένα μοναδικό δέντρο. Γνωστό ως το «διπλό δέντρο της Casorzo», είναι μια μουριά στην κορυφή της οποίας αναπτύσσεται μια κερασιά, που ανεβαίνει πολύ παραπάνω. 

Κανείς δεν γνωρίζει με βεβαιότητα πώς συνέβη αυτό – πιθανώς κάποιο πουλί έριξε έναν σπόρο στην κορυφή της μουριάς και στη συνέχεια οι ρίζες δημιουργήθηκαν μέσα από την κουφάλα της φτάνοντας στο έδαφος. Αν και δεν είναι ασυνήθιστο δύο δέντρα να αυξάνονται παρασιτικά το ένα μαζί με το άλλο, η περίπτωση αυτή είναι σπάνια.


perierga.gr

ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ;(0)

Ελέφαντες σε διάφορες καταστάσεις

Περίεργα13 Αυγ 201720.05

Ο Ελέφαντας είναι το μεγαλύτερο χορτοφάγο θηλαστικό στη Γη και ζει στην Ασία και την Αφρική.

Διαφημίσεις σε… χωράφια!

Περίεργα13 Αυγ 201717.05

Χρειάζεται απλά λίγη έμπνευση, ένας σπαρμένος αγρός και συνήθος ένα χορτοκοπτικό μηχάνημα. Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό.

Περισσότερα από 8.000 ευρώ πλήρωσε Κινέζος για ένα ποτήρι ουίσκι

Περίεργα13 Αυγ 201714.05

Στο Σεν Μόριτς, το φημισμένο χειμερινό θέρετρο της βόρειας Ελβετίας

Εστιατόριο στην Ιαπωνία έχει για σερβιτόρους μαϊμούδες (video)

Περίεργα13 Αυγ 201711.05

Είναι η ατραξιόν του καταστήματος

Παράξενο διπλό δέντρο!

Περίεργα13 Αυγ 201708.05

Δύο είδη δέντρων μεγαλώνουν σε έναν κορμό!

Η μαγεία της πεζοπορίας από το National Grographic! (photos)

Περίεργα12 Αυγ 201719.05

Το National Grographic μας προσφέρει μερικές μαγευτικές εικόνες 

Έφτιαξαν παγωτό που δεν λιώνει από τη ζέστη

Περίεργα12 Αυγ 201717.05

Ιάπωνες βρήκαν τρόπο να διατηρούν το σχήμα του παγωτού σταθερό

Axolotls: Ένα “χαμογελαστό” ψάρι με… χέρια!

Περίεργα12 Αυγ 201714.05

Σπάνιο είδος σαλαμάνδρας που ζει στις λίμνες του Μεξικού και είναι γνωστό στο ευρύ μεξικάνικο κοινό ως το “χαμογελαστό ψάρι”!

Στην άκρη του κόσμου

Περίεργα12 Αυγ 201711.05

Στις νότιες ακτές της Αυστραλίας, σε ένα από τα νοτιότερα σημεία του πλανήτη η στεριά τελειώνει απότομα στη θάλασσα που ανοίγεται απέραντη στον ορίζοντα.

Μια μέρα φτιαγμένη από… γυαλί! (video)

Περίεργα12 Αυγ 201708.05

Η ζωή μας μπορεί να αλλάξει ριζικά σύμφωνα με το εκπληκτικό αυτό βίντεο που παρουσιάζει σκηνές από το μέλλον, όπως αυτό θα μπορούσε να είναι με την ανάπτυξη των οθονών.