19

ΦΕΒ
2018

Είναι γνωστή η συμβουλή του Ernest Hemingway "γράψε μεθυσμένος, επεξεργάσου νηφάλιος"

Ένα ποτό μάς κάνει πιο δημιουργικούς!

22 Σεπ 201714.05

Πολλοί δημιουργικοί άνθρωποι είναι γνωστό ότι απολαμβάνουν ένα ποτό κατά την επεξεργασία των αριστουργημάτων τους (συγγραφή, ζωγραφική, ποίηση κ.λπ.) και μια μελέτη του 2017 στηρίζει τη συνήθειά τους: Ένα ποτό ή δύο μπορούν να μας κάνουν πιο δημιουργικούς. Στη μελέτη που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Consciousness and Cognition το 2017, οι ερευνητές έδωσαν σε 89 ανθρώπους να λύσουν αινίγματα και παζλ, βάζοντας λέξεις και φράσεις στη σειρά. Στη συνέχεια τους κάλεσαν να κάνουν το ίδιο πράγμα αφού προηγουμένως είχαν καταναλώσει οι μισοί μία μπύρα κανονική και οι άλλοι μία χωρίς αλκοόλ. Τόσο οι “πιωμένοι” όσο και οι νηφάλιοι βελτίωσαν την απόδοσή τους τη δεύτερη φορά, αλλά εκείνοι που είχαν πιει αλκοόλ τα πήγαν πολύ καλύτερα από τους νηφάλιους ομολόγους τους.

perierga.gr - Ένα ποτό μάς κάνει πιο δημιουργικούς!

Αν και η αποκλίνουσα σκέψη δεν φαίνεται να επηρεάζεται από το αλκοόλ, η δημιουργική επίλυση προβλημάτων φαίνεται να βελτιώνεται όταν ο εγκέφαλος χαλαρώνει λίγο – είτε αφήνοντας το μυαλό να περιπλανηθεί είτε με την κατανάλωση ενός ποτού. Οι επιστήμονες λένε ότι αυτό μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι όταν προσπαθούμε να βρούμε μια νέα λύση σε ένα πρόβλημα, κάπου κολλάμε. Το αλκοόλ μπορεί να βοηθήσει στο να γίνει η σκέψη μας πιο ευέλικτη. Τούτου λεχθέντος, βέβαια, τα πάντα με μέτρο.

perierga.gr

ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ;(0)

Typosthes.gr Social Media Awards 2017

Ο Πούτιν αφήνει τους δικαστικούς να οδηγούν ακόμη και... μεθυσμένοι

Περίεργα18 Φεβ 201815.05

Τροποποιείται ο κώδικας οδικής κυκλοφορίας

42.000 σπίρτα παίρνουν φωτιά! (ΒΙΝΤΕΟ)

Περίεργα18 Φεβ 201815.05

Ένας νεαρός, ονόματι Γουάλας κατάφερε να γίνει viral στο διαδίκτυο, υλοποιώντας μια απρόσμενη ιδέα που του ήρθε στο μυαλό

Ο πιο καλός ο μαθητής... φορούσε Αρμάνι

Περίεργα18 Φεβ 201811.05

Οι γνώσεις στην Ιαπωνία κοστίζουν... κάτι παραπάνω

Ένα νησί φτιαγμένο από πλαστικά μπουκάλια!

Περίεργα18 Φεβ 201808.05

Ένα διαφορετικό είδος διακοπών υπόσχεται αυτό το νησί που βρίσκεται κοντά σε έναν από τους πιο δημοφιλής εξωτικούς προορισμούς του κόσμου, την Καραϊβική.

Ο δρόμος που πετούν πουλιά κατά χιλιάδες!

Περίεργα17 Φεβ 201820.05

Στο βίντεο θα δείτε πουλιά πετούν κατά χιλιάδες πάνω από τα κεφάλια των οδηγών δημιουργώντας ένα μοναδικό θέαμα.

Παρθένα ετών 29 σε τέσσερις μήνες θα γεννήσει το πρώτο της παιδί

Περίεργα17 Φεβ 201815.05

Μπορεί να ακούγεται απίστευτο, αλλά σε τέσσερις μήνες μια 29χρονη γυναίκα από τον Καναδά θα φέρει στον κόσμο το πρώτο της παιδί, χωρίς να έχει κάνει ποτέ σεξ στη ζωή της.

Τα πιο γρήγορα ζώα στη γη

Περίεργα17 Φεβ 201811.05

Μπροστά στα ζώα της λίστας ακόμη και ο γρηγορότερος άνθρωπος του κόσμου, ο Usain Bolt, θα έμοιαζε… χελώνα!

Βρετανία: Θύελλα αντιδράσεων για «σεξιστικά καροτσάκια» σούπερ μάρκετ!

Περίεργα17 Φεβ 201808.05

Εκπρόσωποι φεμινιστικών οργανώσεων φτάνουν στο σημείο να κάνουν λόγο για «απαρτχάιντ» και διακρίσεις με βάση το φύλο

Θεαματικές αεροφωτογραφίες του Ντουμπάι!

Περίεργα16 Φεβ 201817.05

Οι εκπληκτικές αεροφωτογραφίες που θα δείτε αποκαλύπτουν τις ιδιαίτερες ομορφιές του Ντουμπάι από μια ασυνήθιστη οπτική.

Τοπία από κλωστή και βελόνα!

Περίεργα16 Φεβ 201814.05

Μια καλλιτέχνης που με μοναδικά υλικά μια βελόνα και μια κλωστή δημιουργεί μικρά έργα τέχνης.

Μασούτης


Mollers




Interlife Kids





Typosthes.gr - Twitter

Job Festival



Ελλήνων Κόσμημα



Typosthes.gr - Facebook