24

ΝΟΕ
2017

Στον Καναδά ένα αγρόκτημα καλλιεργεί βασιλικό, ντομάτες ενώ εκτρέφει χοίρους και αγελάδες… μόνο για πίτσες!

Φάρμα σε σχήμα πίτσας καλλιεργεί μόνο υλικά για πίτσα!

18 Οκτ 201717.05

Όταν η Naomi Paley και η Rachel Kraynick αποφάσισαν να παρασκευάσουν πίτσα στο Yorkton του Καναδά, θέλησαν τα υλικά τους να είναι βιολογικά και φρέσκα. Τι σκέφτηκαν λοιπόν; Να δημιουργήσουν μια φάρμα όπου κάθε τμήμα της θα ήταν αφιερωμένο σε ένα υλικό! Το αγρόκτημα έχει κυκλικό σχήμα και χωρίζεται σε δέκα τμήματα, το καθένα από τα οποία είναι αφιερωμένο στην καλλιέργεια ενός διαφορετικού συστατικού για την επικάλυψη της πίτσας.

Κρεμμύδια, βασιλικός, ρίγανη, ντομάτες, πιπεριές, σκόρδο και άλλα συστατικά, συμπεριλαμβανομένων του τυριού που παράγεται από αγελαδινό γάλα από τις αγελάδες που βόσκουν εκεί αλλά και του ζαμπόν από χοίρους που καταλαμβάνουν ένα άλλο τμήμα του αγροκτήματος.

Μάλιστα, η ιδέα τους λειτουργεί πλέον και εκπαιδευτικά, αφού πολλοί μαθητές έρχονται εδώ για να δουν από κοντά τις καλλιέργειες. Οι πίτσες ψήνονται στο αγρόκτημα και καταναλώνονται επιτόπου ή μπορεί κάποιος να τις παραλάβει για το σπίτι. Το σημαντικό εδώ είναι η παράδοση στις καλλιέργειες αλλά και η σημασία που δίνεται στη φρεσκότητα και την εποχικότητα των υλικών.

perierga.gr

ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ;(0)

Typosthes.gr Social Media Awards 2017

Φάρμα του 17ου αιώνα μεταμορφώθηκε σε υπέροχο ξενοδοχείο!

Περίεργα23 Νοε 201720.05

Αν κάποιος θέλει να απολαύσει τη φύση της Νορβηγίας τότε αυτό το ξενοδοχείο είναι η επιλογή του!

10 παράξενες μπύρες στον κόσμο λόγω… γεύσης!

Περίεργα23 Νοε 201718.05

Συνδυασμοί γεύσεων και αρώματα που παραξενεύουν συνθέτουν τα μείγματα στις μπύρες που θα δείτε στη συνέχεια.

Ποια είναι η μεγαλύτερη αεροπορική εταιρεία στον κόσμο που δεν δέχεται επιβάτες;

Περίεργα23 Νοε 201715.05

Τα αεροπλάνα χωρίς παράθυρα που δεν μεταφέρουν επιβάτες είναι το κλειδί για μια βιομηχανία πολλών δισεκατομμυρίων λιρών

21.500 ευρώ δίνει ελβετικό χωριό για να προσελκύσει κατοίκους

Περίεργα23 Νοε 201712.05

Πολλά χρήματα προσφέρει το χωριό Albinen για να προλάβει την εγκατάλειψή του!

Ο πρόωρος χριστουγεννιάτικος στολισμός… μάς κάνει πιο ευτυχισμένους!

Περίεργα23 Νοε 201710.38

Γι’ αυτούς που τα Χριστούγεννα έρχονται λίγο νωρίτερα, τα νέα είναι πολύ ευχάριστα.

Το παλαιότερο εστιατόριο της Ευρώπης είναι 700 ετών!

Περίεργα22 Νοε 201720.05

Βρίσκεται στην Πολωνία, σε μια υπόγεια ζυθοποιία και χρονολογείται από το 1273, ενώ είναι το παλαιότερο εστιατόριο της Ευρώπης.

Η Λυών είναι ένα μεγάλο υπαίθριο μουσείο γκράφιτι!

Περίεργα22 Νοε 201714.05

Για τις τελευταίες τέσσερις δεκαετίες μια ομάδα καλλιτεχνών στην Λυών μετασχηματίζει την πόλη σε μια τεράστια υπαίθρια γκαλερί τέχνης.

Ρωσική σαλάτα, η ιστορία και η αλήθεια

Περίεργα22 Νοε 201711.05

Οι Ρώσοι σίγουρα γελάνε όταν βλέπουν τη δική μας ρωσική σαλάτα.

Φελισέτ: Η μοναδική γάτα που ταξίδεψε στο διάστημα

Περίεργα22 Νοε 201708.05

Όλοι θυμούνται τη σοβιετική σκυλίτσα Λάικα που ταξίδεψε στο διάστημα, αλλά πόσοι θυμούνται τη γαλλική γάτα Φελισέτ που έκανε κάτι παρόμοιο;

Είναι αυτά τα βαγόνια τρένου του μέλλοντος;

Περίεργα21 Νοε 201720.05

Οι επιβάτες που θα ταξιδεύουν με αυτό το τρένο το πιο πιθανόν είναι πως δεν θα θέλουν να… κατέβουν!