24

ΝΟΕ
2017

Οι δημιουργίες δεν είναι τροφή για το στομάχι αλλά για τα… μάτια!

Αληθοφανή… γλυκά από πορσελάνη και γυαλί!

18 Οκτ 201719.05

Με έμπνευση από την ζαχαροπλαστική και μάλιστα από τις κλασικές δημιουργίες των σεφ, η καλλιτέχνις Shayna Leib δημιουργεί τούρτες που δεν τρώγονται! «Θέλησα να δουλέψω με το ανέφικτο. Ένα γλυκό που δεν μπορώ να το φάω ήταν μια πρόκληση. Μια λαχταριστή τούρτα αλλά χωρίς να μπορώ να την γευτώ…», λέει εκείνη και συμπληρώνει:

«Αυτό το έργο ξεκίνησε ως μια θεραπευτική άσκηση στην αποδόμηση και την εκ νέου εκπαίδευση του νου να δούμε το επιδόρπιο ως μορφή και όχι ως τροφή. Σύντομα έγινε ένας τεχνικός γρίφος και μια πρόκληση της φαντασίας μου».

Για να δημιουργήσει τα γλυκά… γλυπτά της η καλλιτέχνις συνδυάζει στοιχεία από πορσελάνη και γυαλί, χρησιμοποιώντας σχεδόν κάθε τεχνική και για να επιτύχει την υπερρεαλιστική ποιότητα κάθε ψεύτικου επιδορπίου.

«Όπως ένα τυπικό γαλλικό ζαχαροπλαστικό θα γυαλίσει, θα διακοσμήσει, θα γλασάρει, θα ψήσει και θα παρουσιάσει στο τέλος ένα άρτιο γλυκό, έτσι και εγώ θέλω οι δημιουργίες μου να προκαλούν να τις… γευτείς!», εξηγεί η ίδια.





perierga.gr

ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ;(0)

Typosthes.gr Social Media Awards 2017

Φάρμα του 17ου αιώνα μεταμορφώθηκε σε υπέροχο ξενοδοχείο!

Περίεργα23 Νοε 201720.05

Αν κάποιος θέλει να απολαύσει τη φύση της Νορβηγίας τότε αυτό το ξενοδοχείο είναι η επιλογή του!

10 παράξενες μπύρες στον κόσμο λόγω… γεύσης!

Περίεργα23 Νοε 201718.05

Συνδυασμοί γεύσεων και αρώματα που παραξενεύουν συνθέτουν τα μείγματα στις μπύρες που θα δείτε στη συνέχεια.

Ποια είναι η μεγαλύτερη αεροπορική εταιρεία στον κόσμο που δεν δέχεται επιβάτες;

Περίεργα23 Νοε 201715.05

Τα αεροπλάνα χωρίς παράθυρα που δεν μεταφέρουν επιβάτες είναι το κλειδί για μια βιομηχανία πολλών δισεκατομμυρίων λιρών

21.500 ευρώ δίνει ελβετικό χωριό για να προσελκύσει κατοίκους

Περίεργα23 Νοε 201712.05

Πολλά χρήματα προσφέρει το χωριό Albinen για να προλάβει την εγκατάλειψή του!

Ο πρόωρος χριστουγεννιάτικος στολισμός… μάς κάνει πιο ευτυχισμένους!

Περίεργα23 Νοε 201710.38

Γι’ αυτούς που τα Χριστούγεννα έρχονται λίγο νωρίτερα, τα νέα είναι πολύ ευχάριστα.

Το παλαιότερο εστιατόριο της Ευρώπης είναι 700 ετών!

Περίεργα22 Νοε 201720.05

Βρίσκεται στην Πολωνία, σε μια υπόγεια ζυθοποιία και χρονολογείται από το 1273, ενώ είναι το παλαιότερο εστιατόριο της Ευρώπης.

Η Λυών είναι ένα μεγάλο υπαίθριο μουσείο γκράφιτι!

Περίεργα22 Νοε 201714.05

Για τις τελευταίες τέσσερις δεκαετίες μια ομάδα καλλιτεχνών στην Λυών μετασχηματίζει την πόλη σε μια τεράστια υπαίθρια γκαλερί τέχνης.

Ρωσική σαλάτα, η ιστορία και η αλήθεια

Περίεργα22 Νοε 201711.05

Οι Ρώσοι σίγουρα γελάνε όταν βλέπουν τη δική μας ρωσική σαλάτα.

Φελισέτ: Η μοναδική γάτα που ταξίδεψε στο διάστημα

Περίεργα22 Νοε 201708.05

Όλοι θυμούνται τη σοβιετική σκυλίτσα Λάικα που ταξίδεψε στο διάστημα, αλλά πόσοι θυμούνται τη γαλλική γάτα Φελισέτ που έκανε κάτι παρόμοιο;

Είναι αυτά τα βαγόνια τρένου του μέλλοντος;

Περίεργα21 Νοε 201720.05

Οι επιβάτες που θα ταξιδεύουν με αυτό το τρένο το πιο πιθανόν είναι πως δεν θα θέλουν να… κατέβουν!