20

ΦΕΒ
2018

Σύμφωνα με έρευνα πανεπιστημίου

Αϋπνία: Οι... λίστες κάνουν καλό

21 Ιαν 201811.05
Μπορεί τα… παραδοσιακά μυστικά με το μέτρημα πρόβατων, το ζεστό μπάνιο και το καυτό γάλα να βοηθούν στο να αποκοιμηθείτε, αλλά το παρακάτω tip, έχει επιστημονικά καλύτερες πιθανότητες. 

Το διαδίκτυο, είναι γεμάτο από συνταγές για καλύτερο ύπνο και καταπολέμηση της αϋπνίας αλλά η παρακάτω συμβουλή, αποδεδειγμένα φέρνει καλύτερα αποτελέσματα.

Δημιουργήστε μία λίστα

Ο καθηγητής Μάικλ Σκάλιν και η ομάδα του στο Πανεπιστήμιο του Μπείλορ στο Τέξας, μελέτησε την περίπτωση 57 ενηλίκων μεταξύ 19-30 ετών και τους χώρισε σε δύο τμήματα τα οποία εξετάστηκαν σε ειδικούς θαλάμους … ύπνου.

Τα άτομα του κάθε τμήματος είχαν την δική τους αποστολή. Στο ένα δημιουργούσαν λίστες με πράγματα τα οποία έχουν ήδη κάνει και το άλλο ενέργειες που σκοπεύουν να κάνουν στο μέλλον.

Οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι το δεύτερο γκρουπ, αποκοιμήθηκε 16 λεπτά νωρίτερα από το πρώτο γκρουπ.
Όπως αναφέρει η έρευνα της Πειραματικής Ψυχολογίας, η δημιουργία μελλοντικής λίστας παίζει σημαντικό ρόλο στην καταπολέμηση της αϋπνίας, ενώ όσο πιο συγκεκριμένη γίνεται η καταγραφή των «μελλοντικών σχεδίων» του κάθε ατόμου, τόσο πιο αποδοτική προς το σκοπό γίνεται.

Daily Mail

in.gr


ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ;(0)

Typosthes.gr Social Media Awards 2017

Ο Πούτιν αφήνει τους δικαστικούς να οδηγούν ακόμη και... μεθυσμένοι

Περίεργα18 Φεβ 201815.05

Τροποποιείται ο κώδικας οδικής κυκλοφορίας

42.000 σπίρτα παίρνουν φωτιά! (ΒΙΝΤΕΟ)

Περίεργα18 Φεβ 201815.05

Ένας νεαρός, ονόματι Γουάλας κατάφερε να γίνει viral στο διαδίκτυο, υλοποιώντας μια απρόσμενη ιδέα που του ήρθε στο μυαλό

Ο πιο καλός ο μαθητής... φορούσε Αρμάνι

Περίεργα18 Φεβ 201811.05

Οι γνώσεις στην Ιαπωνία κοστίζουν... κάτι παραπάνω

Ένα νησί φτιαγμένο από πλαστικά μπουκάλια!

Περίεργα18 Φεβ 201808.05

Ένα διαφορετικό είδος διακοπών υπόσχεται αυτό το νησί που βρίσκεται κοντά σε έναν από τους πιο δημοφιλής εξωτικούς προορισμούς του κόσμου, την Καραϊβική.

Ο δρόμος που πετούν πουλιά κατά χιλιάδες!

Περίεργα17 Φεβ 201820.05

Στο βίντεο θα δείτε πουλιά πετούν κατά χιλιάδες πάνω από τα κεφάλια των οδηγών δημιουργώντας ένα μοναδικό θέαμα.

Παρθένα ετών 29 σε τέσσερις μήνες θα γεννήσει το πρώτο της παιδί

Περίεργα17 Φεβ 201815.05

Μπορεί να ακούγεται απίστευτο, αλλά σε τέσσερις μήνες μια 29χρονη γυναίκα από τον Καναδά θα φέρει στον κόσμο το πρώτο της παιδί, χωρίς να έχει κάνει ποτέ σεξ στη ζωή της.

Τα πιο γρήγορα ζώα στη γη

Περίεργα17 Φεβ 201811.05

Μπροστά στα ζώα της λίστας ακόμη και ο γρηγορότερος άνθρωπος του κόσμου, ο Usain Bolt, θα έμοιαζε… χελώνα!

Βρετανία: Θύελλα αντιδράσεων για «σεξιστικά καροτσάκια» σούπερ μάρκετ!

Περίεργα17 Φεβ 201808.05

Εκπρόσωποι φεμινιστικών οργανώσεων φτάνουν στο σημείο να κάνουν λόγο για «απαρτχάιντ» και διακρίσεις με βάση το φύλο

Θεαματικές αεροφωτογραφίες του Ντουμπάι!

Περίεργα16 Φεβ 201817.05

Οι εκπληκτικές αεροφωτογραφίες που θα δείτε αποκαλύπτουν τις ιδιαίτερες ομορφιές του Ντουμπάι από μια ασυνήθιστη οπτική.

Τοπία από κλωστή και βελόνα!

Περίεργα16 Φεβ 201814.05

Μια καλλιτέχνης που με μοναδικά υλικά μια βελόνα και μια κλωστή δημιουργεί μικρά έργα τέχνης.

Μασούτης


Mollers




Interlife Kids





Typosthes.gr - Twitter

Job Festival



Ελλήνων Κόσμημα



Typosthes.gr - Facebook