16

ΔΕΚ
2017

Αφιέρωσε 4 χρόνια από τη ζωή του για να δημιουργήσει έναν ναό με δέντρα!

Εντυπωσιακός ναός φτιαγμένος από καταπράσινα δέντρα! (video - photos)

29 Ιουλ 201519.05

Ο Barry Cox έχει πάθος με την αρχιτεκτονική, ιδιαίτερα με το σχεδιασμό και την κατασκευή εκκλησιών. Αυτό τον ενέπνευσε να σχεδιάσει έναν ασυνήθιστο καθεδρικό ναό εξ ολοκλήρου από καταπράσινα δέντρα. Για να κάνει πράξη το όνειρό του αφιέρωσε τέσσερα χρόνια της ζωής του προκειμένου να δημιουργήσει έναν καταπράσινο ναό στο πίσω μέρος του σπιτιού του στη Νέα Ζηλανδία.

“Βγήκα μια μέρα στον κήπο και σκέφτηκα ότι εδώ πρέπει να γίνει μια εκκλησία. Καθάρισα την περιοχή τον Απρίλιο του 2011 και έφτιαξα ένα σιδερένιο πλαίσιο, αντλώντας από όλες τις έρευνες που είχα κάνει όλα αυτά τα χρόνια στην κατασκευή εκκλησιών. Πάνω εκεί θα μεγάλωναν τα δενδρύλλια ακολουθώντας τον δρόμο που θα τους έδινα εγώ”, εξήγησε ο ίδιος. Μετά από τέσσερα χρόνια δημιουργήθηκε μια εκπληκτική εκκλησία, που άνοιξε στο κοινό. Τώρα, ο καθένας έχει την ευκαιρία να απολαύσει αυτή την σπάνια ομορφιά που συνδυάζει αρμονικά την αρχιτεκτονική και τη φύση.

perierga.gr - Εκκλησία φτιαγμένη από δέντρα!

perierga.gr - Εκκλησία φτιαγμένη από δέντρα!

perierga.gr - Εκκλησία φτιαγμένη από δέντρα!

perierga.gr - Εκκλησία φτιαγμένη από δέντρα!

 

 

 

perierga.gr


ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ;(3)

Typosthes.gr Social Media Awards 2017

Τυφλός και κωφός ταξιδιώτης έχει γυρίσει 125 χώρες μόνος του

Περίεργα16 Δεκ 201720.05

O Tony Giles με ένα backpack στους ώμους επισκέφθηκε μόνος του 125 χώρες σε όλο τον κόσμο, παρά το γεγονός ότι είναι τυφλός και κωφός.

NASA: Ανακάλυψε ηλιακό σύστημα με πλανήτες σαν τη Γη

Περίεργα16 Δεκ 201717.05

Οι υπεύθυνοι της διαστημικής υπηρεσίας μίλησαν για ανακάλυψη ηλιακού συστήματος με ισάριθμους πλανήτες με το δικό μας

Πού περισσεύουν και πού λείπουν οι γυναίκες στην Ευρώπη

Περίεργα16 Δεκ 201714.05

Τα ποσοστά ανδρών και γυναικών στις χώρες της Ευρώπης. Πού βρίσκεται η Ελλάδα

Μαγευτικές χριστουγεννιάτικες εικόνες από όλο τον κόσμο!

Περίεργα16 Δεκ 201711.05

Μοναδικές χριστουγεννιάτικες εικόνες από διάφορα μέρη του κόσμου, που είναι όμορφα όλες τις εποχές του χρόνου αλλά τα Χριστούγεννα σκεπάζονται με ένα μαγικό πέπλο

Ψάρεψαν καρχαρία 512 ετών! Το γηραιότερο εν ζωή πλάσμα στον κόσμο

Περίεργα16 Δεκ 201708.05

Πρόκειται για καρχαρία της Γροιλανδίας με το έτος γέννησής του να τοποθετείται στο 1505 – Δεν είναι επικίνδυνος για τον άνθρωπο

Γιατρός χάραξε τα αρχικά του στο συκώτι δύο ασθενών

Περίεργα15 Δεκ 201720.05

Μια αρκετά περίεργη υπόθεση βρίσκεται στα βρετανικά δικαστήρια αυτή την περίοδο.

Φωτιά καίει εδώ και 100 χρόνια σε ανθρακωρυχείο της Ινδίας (video)

Περίεργα15 Δεκ 201717.05

Σε ένα από τα μεγαλύτερα κοιτάσματα άνθρακα της Ινδίας υπάρχει μια από τις μεγαλύτερες πυρκαγιές στον κόσμο.

Η παλαιότερη πόλη της Ρωσίας

Περίεργα15 Δεκ 201715.05

Βρίσκεται σε μια στενή λωρίδα γης μεταξύ της Κασπίας Θάλασσας και του Καυκάσου στα δυτικά της Ευρασίας και είναι η πόλη Derbent

Αγόρι με παράξενη πάθηση μπορεί να φάει μόνο ροδάκινα!

Περίεργα15 Δεκ 201712.28

Μερικές φορές, όταν πρόκειται για το αγαπημένο σου γεύμα, σκέφτεσαι ότι θα μπορούσες να το τρως όλη μέρα κάθε μέρα

Ο τέως και η πρώην μου! Τα χρησιμοποιούμε σωστά;