«Χάρισε» λευκή ισοπαλία ο Άρης στο Αίγιο - Δοκάρι ο Πλατέλλας

Είχε 13 τελικές αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι

O Άρης μετά την εντός έδρας πρώτη απώλεια βαθμών από τον ΟΦΗ την περασμένη Κυριακή, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του Αιγίου με προφανή στόχο να... καθαρίσει το ματς όσο το δυνατό γρηγορότερο. Βέβαια η αποστολή μόνο εύκολη δεν θα ήταν κόντρα σε μια ομάδα ιδιαίτερα μαχητική στην έδρα της.

Οι «κίτρινοι» έγιναν από νωρίς... αφεντικά του αγώνα και με κύριο εκφραστή τον Πλατέλλα, αλλά και τον Διαμαντόπουλο ζήτησαν το γκολ που θα έδιωχνε και το άγχος. Τελικά παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων η ομάδα του Σπανού δεν κατάφερε να πετύχει τον στόχο της και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου, αφού και οι γηπεδούχοι στην καλή στιγμή τους με τον Σταματή δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.

Στην επανάληψη το μοτίβο ήταν το ίδιο, με τον Άρη να έχει και πάλι τον πρώτο λόγο στο ματς, αλλά και το άγχος να έχει κυριεύσει τους παίκτες του όσο ο χρόνος κυλούσε χωρίς γκολ. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 0-1 στο 68΄όταν από απευθείας χτύπημα του Πλατέλλα η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι του Παναιγιαλείου.

Ο Άρης ζήτησε στο 71' πέναλτι σε ανατροπή του Πλατέλλα, αλλά κι ένα λεπτό αργότερα σε... αγκάλιασμα πάνω στον Δεληζήση από τον Γκούμα, αλλά ο διαιτητής και στις δύο περιπτώσεις άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί θεωρώντας ότι δεν υπήρχε παράβαση. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι παρά τις αλλαγές του Σπανού που είχαν επιθετικό προσανατολισμό. Η δεύτερη σερί ισοπαλία του Άρη, με το ίδιο αποτέλεσμα είναι γεγονός και πλέον παρουσιάζεται μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για την Παναχαϊκή να πλησιάσει ακόμη περισσότερο την πρώτη θέση.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Τσάπαλος, Ρέλλας, Στίκας, Κοντοχρήστος, Βλάχος, Γκούμας (78' Ντέμο), Καζναφέρης (69' Κριστέτο), Γκούφας, Μπρους, Σταματής, Σκαρτσίλας (72' Αρναρέλλης).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σόουζα, Τζανακάκης, Μουμίν (80' Καπνίδης), Παυλίδης (88' Πασάς), Ιντζόγλου, Μπαργκάν (46' Ντούνης), Πλατέλλας, Διαμαντόπουλος.

Διαιτητής: Πουλημάς (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Σκορδίλης (Κέρκυρας), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

Πηγή: gazzeta