ΑΡΗΣ: Εντυπωσιακή 5αρα – Αφιέρωση στον Ανάκογλου!

Ο Άρης ήταν καταιγιστικός στο 2ο ημίχρονο σε παιχνίδι-διαφήμιση του ποδοσφαίρου

Ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο του έφτασε ο Αρης που έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλά γκολ, ωραίο θέαμα και πολλές φάσεις, κέρδισε τον Παναιγιάλειο με σκορ 5-2 και αύξησε και πάλι τη διαφορά του από την 3η Παναχαϊκή στους 12 βαθμούς και στον έναν από την κορυφή της βαθμολογίας.

Το φιλμ του αγώνα...

Ο Άρης θέλοντας να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα μετά από την ήττα στο Ηράκλειο, μπήκε πιο δυνατός και ορεξάτος από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης από τον Παναιγιάλειο, έχοντας την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να δημιουργήσει χώρους και προϋποθέσεις για γκολ.

Παρόλα αυτά μέχρι και το 24ο λεπτό η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων ήταν αποτελεσματική και δεν άφησε χώρους στους γηπεδούχους. Μάλιστα, ο Παναιγιάλειος ήταν η ομάδα που κατάφερε και έκανε την πρώτη τελική της προσπάθεια στο 8΄ με τον Σταματή να σουτάρει από μακρινή απόσταση, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στον Καντιμοίρη (επέστρεψε έπειτα από αρκετό καιρό στην ενδεκάδα).

Στη συνέχεια του αγώνα και πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο ο Αρης απείλησε με τον Πασά να σουτάρει, όμως η μπάλα δεν βρήκε τον στόχο και πέρασε άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Βαγγέλης Πλατέλλας με ωραία ατομική ενέργεια και προβολή από τα όρια της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ για τον Άρη. Ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός του Άρη κατευθύνθηκε στον πάγκο της ομάδας του για να πάρει και να υψώσει ψηλά την φανέλα του Δημήτρη Ανάκογλου.

Ο σκόρερ του Άρη μαζί με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του, θέλησε να πανηγυρίσει με αυτόν τον ιδιαίτερο τρόπο το τέρμα που πέτυχε ως ένδειξη συμπαράστασης στον άτυχο Δημήτρη Ανάκογλου, ο οποίος σε διάστημα 18 μηνών θα περάσει για τρίτη φορά το...κατώφλι του χειρουργείου, εξαιτίας του προβλήματος που τον ταλαιπωρεί στο γόνατο.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το 1-0 θα είναι το σκορ του ημιχρόνου, ο Παναιγιάλειος κατάφερε να αντιδράσει και με τον Σταματή λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (43΄) ισοφάρισε σε 1-1 με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε με ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες κάτι το οποίο φάνηκε και από την διακύμανση του σκορ που μέσα σε 22 λεπτά μπήκαν τέσσερα γκολ!

Την πρώτη γεύση για το τι θα ακολουθούσε την έδωσε ο Άρης με τον Πασά στο 46΄ να πλασάρει και τον αμυντικό του Παναιγιάλειου, Γαβριηλίδη, να διώχνει την τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή. Ενα λεπτό αργότερο, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι μετά από κεφαλιά του Σταματή.

Αμέσως μετά από τις δύο εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες οι «κιτρινόμαυροι» σκόραραν στο 50΄ με τον Διαμαντόπουλο να υποδέχεται πολύ όμορφα τη μπάλα στην περιοχή μετά από σέντρα του Τζανακάκη και με ωραίο εναέριο πλασέ να νικάει τον Αθανασίου για το 2-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Άρης κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο λίγο έξω από την περιοχή με τον Κενάν Μπαργκάν που μπήκε ως αλλαγή στο (50’) να εκτελεί αριστουργηματικά στο «παραθυράκι» γράφοντας το 3-1!

Παρά τα δύο απανωτά γκολ που πέτυχε ο Άρης ο Παναιγιάλειος και πάλι βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει μειώνοντας στο 58΄ σε 3-2 με τον Κόκκορη να πλασάρει εύστοχα τον Καντιμοίρη από ασίστ του Σταματή. Οι «κιτρινόμαυροι» ωστόσο δεν πανικοβλήθηκαν και εννιά λεπτά αργότερα μετά από εξαιρετική σέντρα του Μπαργκάν από τα αριστερά ο Διαμαντόπουλος σκόραρε και πάλι με εναέριο πλασέ γράφοντας το 4-2.

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Κανακούδης, ο οποίος έξι λεπτά μετά από την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο (88΄) με δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 5-2 χωρίς να αφήσει περιθώρια στον πορτιέρε των φιλοξενούμενων να αντιδράσει.

ΆΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Σόουζα, Μαραγκός, Μουμίν, Ντούνης, Ιντζόγλου, Διαμαντόπουλος, Πλατέλλας, Πασάς.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Αθανασίου, Ρέλλας, Μηλιώτης, Γραμματίκας, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Σκαρτσίλας, Τζανουλίνος, Σταματής, Κάλανς, Κοκκόρης.