Άνετη «τριάρα» ο Άρης – Χρειάζεται μία νίκη για την άνοδο

Για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο

Ξανά στην κορυφή ο Άρης, μετά την άνετη νίκη με 3-0 του επί του Απόλλωνα Λάρισας. Οι «κίτρινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του και θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει περισσότερα τέρματα αν μετουσίωναν τις ευκαιρίες τους και στα δύο ημίχρονα. Πλέον, ο Άρης χρειάζεται μόνο μία νίκη για να εξασφαλίσει την άνοδο του στη μεγάλη κατηγορία.

Στο πρώτο μέρος, με κατοχή μπάλας σταθερά πάνω από το 60% και τον Απόλλωνα Λάρισας να παίζει δίχως σκοπιμότητα, ο Άρης μάλλον έχασε ευκαιρία να «τελειώσει» το παιχνίδι. Προϋποθέσεις για πολλά γκολ υπήρξαν, έλειψε όμως είτε η τελική πάσα είτε η αποτελεσματικότητα. Με εξαίρεση τη φάση του 22ου λεπτού όπου μετά από πάσα του Πασά, ο Διαμαντόπουλος βρήκε σε εντελώς ανοργάνωτη άμυνα έκανε το 1-0.

Ο Δημήτρης Σπανός προχώρησε σε δύο αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο. Σε επίπεδο προσώπων χρησιμοποίησε τον Κενάν Μπαργκάν αντί του Πασά και τακτική «τοποθέτησε» ψηλότερα την πρώτη γραμμή πίεσης. Στο 49’ ο Ντούνης είχε καθαρή ευκαιρία για να σκοράρει αλλά το πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε έξω από την εστία του Απόλλωνα. Ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να νικήσει τον Φιρινίδη στο 50ο λεπτό αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Βαγγέλης Πλατέλλας πέτυχε το ένατο γκολ του φέτος με σουτ έξω από την περιοχή και κακή εκτίμηση του τερματοφύλακα του Απόλλωνα (2-0).

Στο 72’ ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος σημείωσε το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι καθώς μετά από σέντρα του Μπαργκάν ανενόχλητος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 3-0 σε μια φάση όπου ο επιθετικός του Άρη. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στον εναπομείναντα χρόνο με τον Απόλλωνα Λάρισας να προσπαθεί να σημειώσει το γκολ της τιμής δίχως τελικώς να το καταφέρει.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ(Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Ιντζόγλου, Νίκιτς, Πασάς(46’ Μπαργκάν), Ντούνης, Πλατέλλας(73’ Κάσσος), Διαμαντόπουλος(78’ Μπαστακός)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Ανδρέου, Παπαζαχαρίας, Ιβανίδης, Μαυρίας, Λίταινας, Κανούλας(61΄Καμπέρης), Σουλίδης(68’ Κακάμης), Τσιλούλης