Νίκη ανόδου ο Ηρακλής: Κέρδισε με 2-0 τον Βόλο ΝΠΣ

Ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο ο Γηραιός

Ο Ηρακλής κέρδισε με 2-0 τον Βόλο ΝΠΣ, έκανε το δύο στα δύο στα μπαράζ ανόδου και παράλληλα ένα ακόμα καθοριστικό βήμα για την επιστροφή του στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Ασταμάτητος μοιάζει να είναι ο Ηρακλής που κέρδισε με 2-0 τον Βόλο ΝΠΣ στο Καυτανζόγλειο και πλέον η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου οδηγεί την κούρσα στον 1ο όμιλο των μπαράζ ανόδου στη Football League.

Οι "κυανόλευκοι", ήταν ανώτεροι σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα και με τα γκολ των Τάι (29') και Πτηνόπουλου (63'), πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο και πλέον δείχνουν να κρατούν γερά στα... χέρια τους το ένα από τα δύο εισιτήρια της ανόδου.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, όμως οι "κυανόλευκοι" στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησαν στο 29' ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Τάι να είναι ο σκόρερ και ο Ρόβας δημιουργός.

Δύο λεπτά αργότερα ένα δυνατό σουτ του Παναγιωτούδη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπουργάνη. Ο Ηρακλής που ξεκίνησε εξίσου καλά και αποφασίστηκα το δεύτερο ημίχρονο, πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Μηνά Πτηνόπουλο στο 63'.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, με τους 5.000 φίλους του Ηρακλή στο τέλος να χειροκροτούν την ομάδα τους για την προσπάθεια που έκανε. Την Κυριακή ο Ηρακλής θα υποδεχτεί και πάλι στο Καυτανζόγλειο τον Απόλλωνα Παραλιμνίου, εκεί όπου με νίκη, θα "τελειώσει" ουσιαστικά την υπόθεση άνοδο.

HΡΑΚΛΗΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Βοσνιάδης, Καραντασιάδης Γιαννίτσης, Ρεβυθόπουλος, Κυριακίδης, Καζναφέρης, Παναγιωτούδης (77΄ Κωστούλας), Τάι (88΄ Ντε Σμεντ), Παπαδόπουλος (90΄+3΄ Κουρέλλας), Πτηνόπουλος (82΄ Αμαραντίδης), Ρόβας.

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Ντεντάκης, Πέντα, Γκαλίτσιος, Μελισσόπουλος, Δερμητζόγλου, Καμπαγιέρο, Τζελίδης, Ηλιόπουλος, Γκαρσία, Ουνγιαλίδης.