Ο 5άστερος ΠΑΟΚ σκόρπισε την Παναχαϊκή - Δείτε τα γκολ! (Video)

Προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Παναχαϊκή, για τον επαναληπτικό αγώνα για το κύπελλο Ελλάδας, όπου και… σκόρπισε τους Πατρινούς με 5-0. Ο αγώνας δεν επιδέχεται ιδιαίτερης κριτικής εφόσον ή διαφορά της δυναμικότητας των ομάδων ήταν πολύ μεγάλη και σε κανένα σημείο δεν απειλήθηκε ο Δικέφαλος. Άξιο αναφοράς η πολυφωνία στην επίθεση, που μετά τη φυγή Πρίγιοβιτς… όλοι οι παίκτες του ΠΑΟΚ σκοράρουν ασταμάτητα!

Από την πρώτη ανάγνωση της ενδεκάδας του ΠΑΟΚ, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να τοποθετεί τον Ελ Καντουρί στα χαφ, ήταν ξεκάθαρο ότι ο Δικέφαλος ήθελε να καθαρίσει το ματς από νωρίς, θέλοντας να πάρει την ρεβάνς από το 2-1 του πρώτου παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με το γκολ του Μάτος μετά από εκτέλεση κόρνερ και ήταν αυτοί που είχαν τις μεγάλες φάσεις με το «καλημέρα» με εκφραστές τους Ζαμπά και Άκπομ.

Οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν χώρους, ήταν ιδιαίτερα γρήγοροι στην δημιουργία και στην ανάπτυξη, εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός πως η Παναχαϊκή δεν έμοιαζε αμιγώς στημένη αμυντικά. Για του λόγους το αληθές, η στατιστική υπηρεσία αποτύπωσε απόλυτα την υπεροχή του ΠΑΟΚ με απολογισμό 12-0 τελικών. Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι, έχοντας μόλις μία καλή στιγμή με τον Πολίμο, αναγκάστηκαν να συγκλίνουν τις γραμμές τους, καθώς έβλεπαν πως ο ΠΑΟΚ υπερτερούσε στο ψηλό παιχνίδι και στη δύναμη με καλύτερη τοποθέτηση μέσα στο γήπεδο.

Μετά από αρκετές προειδοποιήσεις, ο Δικέφαλος «χτύπησε» για δεύτερη φορά, εισπράττοντας βάσει εικόνας ό,τι του άξιζε. Μια βαθιά μπαλιά του Βιεϊρίνια, ένα υποδειγματικό κατέβασμα από τον Άκπομ, ο οποίος την έστρωσε στον Ζαμπά και ένα ψύχραιμο πλασέ του Βραζιλιάνου ήταν αρκετό για το 2-0 του ΠΑΟΚ στο 38', σκορ που συνόδεψε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο β΄ημίχρονο, Ζαμπά και Λημνιός αντάλλαζαν διαρκώς ρόλους μέσα στο γήπεδο, με τον Βραζιλιάνο να γίνεται αρχικά δημιουργός για το 3-0 και στη συνέχεια σκόρερ του τέταρτους τέρματος, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Έλληνα μεσοεπιθετικού, ο οποίος είχε προσθέσει νωρίτερα το όνομα του στους σκόρερ.

Το δεύτερο 45λεπτο μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο με αξιοσημείωτο γεγονός το ντεμπούτο του Μίσιτς με την φανέλα του ΠΑΟΚ, περνώντας στην θέση του Μπίσεσβαρ! Εννέα λεπτά μετά την είσοδό του, ο Κροάτης συστήθηκε με γκολάρα για το 5-0 και η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Για την ιστορία,κακώς ακυρώθηκε γκολ του Τσούμπα Άκπομ, ο οποίος σκόραρε από κανονική θέση αλλά το γκολ του ακυρώθηκε λανθασμένα.