Ανατροπή και… ισοπαλία για την ΑΕΛ στο Αγρίνιο!

Ισόπαλοι Λάρισα και Παναιτωλικός σε ένα όμορφο ματς

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο Αγρίνιο, η ΑΕΛ με αντεπίθεση διαρκείας στο β΄ μέρος, απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 από τον Παναιτωλικό, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 20ής αγωνιστικής της Super League. Ο Μάζουρεκ στο 24΄ και ο Μπαϊροβιτς στο 42΄ ήταν οι σκόρερ για το συγκρότημα του Τραϊανού Δέλλα, ενώ οι Θεσσαλοί μείωσαν στο 62΄ με τον Φατιόν και με πέναλτι του ίδιου παίκτη στο 69΄ πήραν το βαθμό.

Μετά το «διπλό» επί της Λαμίας οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους κι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία, με βάση την εξέλιξη του ματς στο πρώτο 45λεπτο, να περάσουν στην 6η θέση της βαθμολογίας, που θα τους διατηρούσε σε... τροχιά Ευρώπης.

Δικαιολογημένα, όμως, και τα παράπονα των Θεσσαλών από τη διαιτησία, καθώς το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων προήλθε από θέση οφσάιντ του σκόρερ, Μπαϊροβιτς, που δεν υποδείχθηκε. Η ΑΕΛ, πάντως, έμεινε όρθια, ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και θα μπορούσε ακόμη και να νικήσει, αν ο Νούνιτς στο 71΄ ήταν πιο ομαδικός. Ωστόσο,  βαθμός που απέσπασε μπορεί να χαρακτηριστεί «χρυσάφι» στη μάχη που δίνει για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας...

Ο Παναιτωλικός που δεν ήταν καλός στο ξεκίνημα του αγώνα, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 24΄ με τον πρώτο του σκόρερ στο πρωτάθλημα, Φράνκο Μάζουρεκ. Μετά από σύγχυση στα καρέ της ΑΕΚ κι ενώ νωρίτερα ο Κρίστινσον είχε απομακρύνει σωτήρια το γύρισμα του Μπαρμπόσα, ο Μάζουρεκ βρήκε τον τρόπο με αριστερό σουτ από τη μικρή περιοχή να ανοίξει το σκορ με το πέμπτο του γκολ στη Super League.

Το 1-0 ανέβασε ψυχολογικά τους παίκτες του Δέλλα, που έφτασαν και σε δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Μετά από την κεφαλιά του Μανά στο 42΄ ο Μπαϊροβιτς νίκησε τον Κρίστινσον με σουτ, ωστόσο, το τέρμα του Σουηδού δεν θα έπρεπε να μετρήσει καθώς έφυγε από αντικανονική θέση οφσάιντ.

Μη έχοντας άλλες επιλογές στο β΄ μέρος, η ΑΕΛ τα έπαιξε όλα για όλα, προκειμένου να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να ξαναμπεί στο ματς. Απέναντι σε μία ομάδα που στην επανάληψη «κατέρρευσε», πιστεύοντας ίσως, ότι δεν θα υπήρχε αντίδραση από την αντίπαλό της, το συγκρότημα του Φέστα όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά μπήκε αποφασισμένο για να δώσει μάχη και μέσα σε επτά λεπτά έφερε τα πάνω κάτω. Πρωταγωνιστής των «βυσσινί» ήταν ο Φατιόν, ο οποίος στο 62΄ μείωσε σε 2-1 και στο 68΄ με πέναλτι (το κέρδισε ο Μπαργκάν από άτσαλο μαρκάρισμα του Λιάβα) ισοφάρισε σε 2-2.

Η Λάρισα, μάλιστα, έχασε απίστευτη ευκαιρία στο 71΄ για να κάνει την ολική ανατροπή, όταν ο Νούνιτς βγήκε απέναντι από τον Γιαννακόπουλο, αλλά αντί να δώσει στον αμαρκάριστο Μπαργκάν, προτίμησε να σουτάρει και να αστοχήσει!

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς

Κίτρινες: Μοράρ, Λιάβας, Αμαράλ - Ακόστα, Φατιόν, Γκόλιας, Γιακιμόλβσκι

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μιχάι, Λιάβας, Μανά, Μάζουρεκ, Μπαρμπόσα, Λουσέρο (74΄ Τσιγγάρας), Αμαράλ, Γκούγκα, Άργκους (79΄ Μάλης), Μπαϊροβιτς (63΄ Μοράρ)

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Ντέλετιτς, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Ζίζιτς, Λεοζίνιο (63΄ Σικάβκα), Ακόστα (46΄ Μπαργκάν), Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Νούνιτς (89΄ Μόρας), Φατιόν