Αποχώρησε ο Ολυμπιακός, στον τελικό ο Παναθηναϊκός!

Την Κυριακή ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον τελικό

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ο Παναθηναικός θα διεκδικήσει το Κύπελλο στον τελικό του Ηρακλείου, καθώς το ματς στο ΟΑΚΑ τελειώσε και επίσημα μετά την απόφαση του Ολυμπιακού να μην συνεχίσει στην αναμέτρηση και να μην αγωνιστεί στο δεύτερο ημίχρονο.

Για την ιστορία, οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο στο ματς και κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο (40-25), ενώ ο  Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (17/2) τον ΠΑΟΚ, στο ματς που θα κρίνει τον πρώτο εγχώριο τίτλο της σεζόν.

Οι άνθρωποι του Ολυμπιακού πήραν την απόφαση να μη βγει η ομάδα τους στο παρκέ του ΟΑΚΑ για το δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ!

Οι «ερυθρόλευκοι», σύμφωνα με όσα μετέδωσαν οι ρεπόρτερ της δημόσιας τηλεόρασης, προέβησαν σε αυτή την κίνηση σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τα σφυρίγματα των διαιτητών στο πρώτο μέρος. Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό πως οι παίκτες των Πειραιωτών έκαναν ήδη μπάνιο, παρά την ενημέρωση από πλευράς διαιτητών πως έχουν κάποια λεπτά για να βγουν στο παρκέ και να συνεχιστεί το ματς.

Σε δήλωσή του στην ΕΡΤ, ο ισχυρός άνδρας της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Δημήτρης Γιαννακόπουλος, δήλωσε: «Ολα αυτά είναι μεθοδευμένα. Εχουν παίκτες απλήρωτους, έχουν ρίξει λευκή πετσέτα και τώρα λένε πως φταίνει οι διαιτητές. Η οικογένεια Αγγελόπουλων θέλει να φύγει από τον Ολυμπιακό και βρήκαν ευκαιρία να τα ρίξουν σε εμάς και στους διαιτητές. Κι εμείς έχουμε χάσει στο ΣΕΦ, αλλά μπαίνουμε μέσα και παίζουμε. Τι είναι αυτά τα πράγματα;»

Εν συνεχεία, ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος κατευθύνθηκε στον πάγκο του Ολυμπιακού και άφησε ένα... κόκκινο γυναικείο εσώρουχο.

Χ. Σταυρόπουλος: «Αηδιάσαμε... τέλος σε αυτήν την κωμωδία»

Με δηλώσεις του στην κάμερα της ΕΡΤ, ο Χρήστος Σταυρόπουλος, μίλησε εκ μέρους του Ολυμπιακού για την απόφαση να αποχωρήσει από το ΟΑΚΑ η ομάδα του Πειραιά, στο ημίχρονο (40-25 υπέρ του Παναθηναϊκού) του ημιτελικού. Ο γενικός διευθυντής της ΚΑΕ Ολυμπιακός είπε πως στον Ολυμπιακό έχουν αηδιάσει, τόνισε πως θα πρέπει να δοθεί «τέλος σε αυτή την κωμωδία» και ζήτησε από την Πολιτεία και τον υφυπουργό Αθλητισμού, Γιώργο Βασιλειάδη, να παρέμβει.

Συγκεκριμένα, ο γενικός διευθυντής της ΚΑΕ Ολυμπιακός Χρήστος Σταυρόπουλος δήλωσε: «Τα είπαμε, τα έχουμε ξαναπεί, τα ξανάπαμε, κάναμε προσπάθειες, αλλά πια αηδιάσαμε». Όταν ο δημοσιογράφος ζήτησε επεξηγήσεις, ρωτώντας «Με τη διαιτησία;», ο Χρήστος Σταυρόπουλος απάντησε: «Με όλο αυτό που έγινε απόψε. Επρεπε να φύγουμε πιο νωρίς, κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν πάει άλλο. Τέλος σε αυτή την  κωμωδία».

Εν συνεχεία, ο Χρήστος Σταυρόπουλος ζήτησε παρέμβαση της Πολιτείας: «Πρέπει η Πολιτεία να πάρει τα μέτρα της, ο υφυπουργός Αθλητισμού, να πάρει τα μέτρα της  η Πολιτεία και να καθαρίσει αυτή τη βρωμιά».

Οταν ο δημοσιογράφος του μετέφερε τη δήλωση του Δημήτρη Γιαννακόπουλου σύμφωνα με την οποία «οι κύριοι Αγγελόπουλοι θέλουν να φύγουν από τον Ολυμπιακό και βρήκαν ευκαιρία...» ο γενικός διευθυντής της ΚΑΕ Ολυμπιακός απάντησε: «Μάλλον αυτό εύχεται ο κύριος Γιαννακόπουλος, να φύγουν οι κύριοι Αγγελόπουλοι».