ΠΑΟΚ: Πάρτι τίτλου με 7.000 κόσμο - Το παίρνει αήττητος! (VIDEO)

paok

Νίκη του ΠΑΟΚ στα "Πηγάδια" με 1-2 απέναντι στην Ξάνθη - Το μυαλό στο κύπελλο και στη φιέστα

Οι παρέες γράφουν ιστορία και οι προσωπικότητες την προσυπογράφουν. Και σε αυτόν τον ΠΑΟΚ, οι προσωπικότητες τον οδηγούν ολοταχώς για πρωτάθλημα, με τον κόσμο του Δικεφάλου να μετατρέπει σε... Τούμπα την Ξάνθη.

Στα Πηγάδια της Ξάνθης, ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να λύσει το γρίφο μιας πολυπρόσωπης άμυνας που συνηθίζει να βάζει δύσκολα στους αντιπάλους. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου είχαν με το «καλημέρα» την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, αδυνατούσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους, μην έχοντας καθαρή σκέψη στην τελική προσπάθεια.

Στον φετινό ΠΑΟΚ -ωστόσο- αρκεί μια στιγμής έμπνευσης. Αυτήν την φορά ήταν η σειρά του Σέρτζιο Ολιβέιρα, ο οποίος πιστοποίησε στην πράξη την ποιότητά του. Στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Σφιντέρσκι να έχει χάσει νωρίτερα μια σπουδαία ευκαιρία, ο Πορτογάλος βρέθηκε πάνω από την μπάλα και εκτέλεσε με μαεστρία απευθείας το φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ζίφκοβιτς για το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Highlight του α΄μέρους, η αφιέρωση του τέρματος στον Ιβάν Σαββίδη, σηκώνοντας μια φανέλα με το όνομά του και το νούμερο 60 δεδομένου πως ο πρόεδρος του ΠΑΟΚ είχε πριν από λίγες ημέρες τα γενέθλιά του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν θεωρητικά να «κλειδώσουν» το τρίποντο αλλά και πάλι ο Ζίφκοβιτς απέδειξε γιατί αποτελεί μια σταθερά της Ξάνθης, σταματώντας για δεύτερη φορά τον Σφιντέρσκι, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ μετά από πάσα του Πέλκα. Ο Σέρβος πορτιέρε έδιωξε με το πόδι και κράτησε όσο ήταν εφικτό... ζωντανή την ομάδα του.

Με το σκορ να μοιάζει ιδιαίτερα εύθραυστο, ο Λουτσέσκου ανακάτεψε την τράπουλα, πέρασε τον Γιαννούλη στο αριστερό άκρο της άμυνας, προωθώντας τον Βιεϊρίνια μπροστά από τον Μάτος ενώ το... πολυεργαλείο Άκπομ, όπως τουλάχιστον τον χαρακτηρίζουν οι συμπαίκτες του, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του, «σέρβιρε» για τον Πέδρο Ενρίκε, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 0-2.

Όπως ήταν αναμενόμενο, το δεύτερο γκολ αποδιοργάνωσε ακόμη περισσότερο τους Ακρίτες, ο Μίλαν Ράσταβατς προσπάθησε να «φρεσκάρει» την ομάδα του, ζητώντας από εκείνους να το πιστέψουν, με τον Αλμέιδα να υπακούει πιστά στις προσταγές του προπονητή του, μειώνοντας σε 1-2 στο 85΄.

Εν τέλει η Ξάνθη παραδόθηκε στον ασταμάτητο ΠΑΟΚ, ο οποίος έκανε ένα ακόμη βήμα προς το όνειρο του πρωταθλήματος, την ώρα που οι Ακρίτες μπαίνουν σε περιπέτειες...