Το σήκωσε ο ΠΑΟΚ! Πρωτάθλημα στον Πύργο τον Λευκό! (VIDEOS)

Έγραψε ιστορία με χιλιάδες κόσμου! 5-0 τον Λεβαδειακό και το πρωτάθλημα στην Τούμπα!

Το πολυπόθητο πρωτάθλημα είναι γεγονός για τον ΠΑΟΚ και δεν μπορούσε να έρθει με πιο εμφατικό τρόπο και σε πιο γιορτινή ατμόσφαιρα από αυτή που είχε στηθεί από νωρίς από χιλιάδες οπαδούς του ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Αγωνιστικά φρόντισε ο δικέφαλος να ξεκαθαρίσει σχεδόν με τη σέντρα την κατάσταση καθώς μόλις στο 8ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 2-0 απέναντι στο Λεβαδειακό, με το πάρτι να συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό στις κερκίδες.

Το σκορ για τον ΠΑΟΚ άνοιξε ο Σάκχοφ στο 3ο μόλις λεπτό, ενώ το 2-0 έκανε ο Μπίσεσβαρ με πέναλτι αλά Πανένκα στο 8′.

Στο 30′ ο Πέλκας έχασε την ευκαιρία να σημειώσει και αυτός γκολ από το σημείο του πέναλτι, αλλά αστόχησε.

Τίποτα όμως δεν μπορούσε να χαλάσει τη βραδιά για τον ΠΑΟΚ και με πανηγυρικούς ρυθμούς μέσα και έξω από τον αγωνιστικό χώρο το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στο 5-0.

Αρχικά ο Βαρέλα έγραψε στο 53' ο Βαρέλα το 3-0, για να έρθει ο Σάκχοφ με το δεύτερο αποψινό του τέρμα να διαμορφώσει το 4-0 στο 60.

Το σκορ έκλεισε με το γκολ του Σφιντέρσκι, 6ο στη σεζόν σε 13 παιχνίδια, στο 81ο λεπτό

Σαν γκολ πανηγυρίστηκε και η είσοδος του αρχηγού Αντελίνο Βιεϊρίνια που αν και τραυματίας πέρασε

Η αποθέωση για τους παίχτες, το τεχνικό τιμ και τη διοίκηση του δικεφάλου συνεχιζόταν, περιμένοντας καρτερικά το τελικό σφύριγμα της αναμέτρησης που σήμανε και τυπικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος για τον δικέφαλο 34 χρόνια μετά.

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (Ζαμπά-70΄), Γιαννούλης, Βαρέλα (Μαλεζάς-79΄), Κρέσπο, Ολιβέιρα, Σάκχοφ, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (Βιεϊρίνια-90΄), Σβιντέρσκι.
Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Αντιλεού, Λιάγκας, Ανγκουά, Τσαμπούρης, Μητρόπουλος (Ζησόπουλος-67΄), Καραχάλιος, Νίκας, Νανγκίς, Σαβατονγκό, Χατζηλάμπρος (Στανόγιεβιτς-66΄).