Φιέστα σούπερ Άρη - Με 7αρα ραντεβού στην Ευρώπη!

Με το εντυπωσιακό 7-2 απέναντι στην Ξάνθη έκλεισε τη χρονιά ο Άρης

Ένας Άρης… όνειρο διέλυσε την Ξάνθη στο φινάλε της φετινής αγωνιστικής περιόδου και άφησε υποσχέσεις για την επόμενη χρονιά, με τους 15.000 και πλέον φιλάθλους του να αποθεώνουν τους «κιτρινόμαυρους».

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη κυριάρχησαν σε κάθε γραμμή του γηπέδου, σε άμυνα αλλά κυρίως σε επίθεση αφού εκτός από τα γκολ, ο Άρης είχε και αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα αλλά ο Ζίβκοβιτς ήταν εκπληκτικός παρά το γεγονός ότι δέχθηκε γκολ.

Ο Άρης από το πρώτο λεπτό πίεσε και έκανε ευκαιρίες, αλλά η Ξάνθη ήταν αυτή η οποία κόντρα στην ροή του αγώνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με πέναλτι του Κάστρο στο 16ο λεπτό. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη δεν έχασε την ψυχραιμία της και μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στο διάστημα 28ο-34ο όταν και με σκόρερ τους Γιουνές και Ματέο Γκαρσία έκανε το 2-1.

Η ισοφάριση της Ξάνθης σε 2-2 στο 50ο λεπτό, μπορεί να αποσυντόνισε για λίγα λεπτά τους γηπεδούχους, αλλά με τις αλλαγές του Παντελίδη βρήκαν πάλι τον ρυθμό τους και με κορυφαίο τον Χαμζά Γιουνές έκαναν το 4-2 μέσα σε τέσσερα λεπτά και έδωσε τελός στις ελπίδες των φιλοξενούμενων για κάτι θετικό στο «Κλ. Βικελίδης».Οι ποδοσφαιριστές του Παντελίδη δεν σταμάτησαν εκεί με τον πρώτο γκολ του Σιώπη να κλέβει την παράσταση και να ολοκληρώνει στον θρίαμβο του 7-2.

Ο Άρης αποζημίωσε τους 15.000 και πλέον φιλάθλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο και έδωσε υποσχέσεις για την νέα χρονιά, ώστε με σωστές προσθήκες στο ρόστερ να διεκδικήσει κάτι υψηλότερο.