Έκλεισε ραντεβού στον τελικό με τη Λίβερπουλ η Τότεναμ: 2-3 τον Άγιαξ

Ανέτρεψε κάθε προγνωστικό η Τότεναμ που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, έχοντας ηττηθεί και στο Λονδίνο με 0-1

Το βράδυ της Τρίτης (7/5) ήταν η επική νίκη-πρόκριση της Λίβερπουλ επί της Μπαρτσελόνα με 4-0 στο Ανφιλντ ήταν μόνο η αρχή και ένα εικοσιτετράωρο αργότερα ήρθε η συγκλονιστική και συνάμα ιστορική πρόκριση της φοβερής Τότεναμ σε τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης για πρώτη φορά από καταβολής Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Εκεί, την 1η Ιουνίου στο Wanda Metropolitano της Μαδρίτης, ο λονδρέζικος σύλλογος θα βρει απέναντί του την εκπληκτική Λίβερπουλ, σε ένα σπουδαίο συναπάντημα, σε έναν μεγάλο εμφύλιο δύο αγγλικών συλλόγων.

Τα τρομερά μωρά του Αίαντα προηγήθηκαν στο σκορ 2-0 και άγγιξαν το όνειρο χάρη στα γκολ του Ντε Λιχτ στο 5' και του Ζιγιές στο 35' αλλά η ψυχωμένη Τότεναμ απάντησε με δύο γρήγορα τέρματα του Μόουρα στο 55' και στο 59'. Το 2-0 έγινε 2-2 και ο man of the match Βραζιλιάνος ολοκλήρωσε την ραψωδία του γράφοντας το ανεπανάληπτο 2-3 με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δείτε όλα τα γκολ της τρομερής αναμέτρησης.