ΠΑΟΚ: Πρωτάθλημα και Κύπελλο στο Λευκό Πύργο! (VIDEO)

Τα σάρωσε όλα ο ΠΑΟΚ - Ιστορικό νταμπλ

Το απίστευτο γκολ του Άκπομ λίγο πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου χάρισε στον ΠΑΟΚ το πρώτο νταμπλ στην ιστορία του.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε μετά από 34 χρόνια να κατακτήσει το πρωτάθλημα και απόψε δεν έχασε τη μοναδική ευκαιρία να κατακτήσει το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του μέσα στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ επικράτησε κατά κράτος της ΑΕΚ με την πρώτη καλή ευκαιρία να χάνεται  από την ΑΕΚ στο 6’, όταν ο Λιβάγια γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά το πλασέ του Πόνσε ήταν αδύναμο.

Στο 9’ η κεφαλιά του Κρέσπο δεν ανησύχησε τον Μπάρκα, ενώ στο 16’ ο Λέο Μάτος πρόλαβε τον Πόνσε πριν ο Αργεντινός εκτελέσει.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ χάθηκε στο 36’, με τον Άκπομ να σουτάρει και τον Μπάρκα να επεμβαίνει, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τσιγκρίνσκι έβαλε κόντρα στην προσπάθεια του Άγγλου. Στο 39’ ο Πασχαλάκης σταμάτησε την κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι και στο 44' παραχώρησε κόρνερ μετά από σουτ του Κρίστιτσιτς, πριν ο Άκπομ "χτυπήσει" για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν πιο επιθετική όμως η πρώτη ευκαιρία ήταν και πάλι του ΠΑΟΚ.

Τεράστια ευκαιρία στο 53', με τον Ζαμπά να βγαίνει τετ α τετ από ασίστ του Πέλκα αλλά τον Μπάρκα να σώζει την εστία του.

Στο 55 ο Γερμανός διαιτητής έλεγξε το video μέσω VAR για την κόντρα της μπάλας ανάμεσα σε Κάνιας, Μάνταλο αλλά δε θεώρησε ότι υπήρχε πέναλτι, δίνοντας συνέχει στον παιχνίδι.

Στο 87' ΠΑΟΚ έφυγε σε αντεπίθεση αλλά ο Άκπομ σούταρε άουτ, ενώ στο 90΄ νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κάνιας να πλασάρει άστοχα σχεδόν σε άδεια εστία.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Κάνιας, Σάκχοφ, Λέο Ζαμπά (Λημνιός 66'), Πέλκας (Ολιβέρια 80'), Μπίσεσβαρ (Ίνγκασον 93'), Άκπομ.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (Γαλανόπουλος 80), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (Μπογιέ 77'), Μπακασέτας (Γκάλο 71'), Λιβάγια, Μάνταλος, Πόνσε.