Εύκολα στο 2ο γύρο του Ρολάντ Γκαρός ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Εύκολη επικράτηση με 3-0 επί του Γερμανού Μαξιμίλιαν Μάρτερερ

Χωρίς να... ιδρώσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Μαξιμίλιαν Μάρτερερ με 6-2, 6-2, 7-6(4) σετ στον πρώτο γύρο του Roland Garros και περιμένει τον επόμενο αντίπαλο του. Αυτός θα προκύψει από τον αγώνα Γκούνερσβαραν-Ντέλιεν.

Ο Στέφανος δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Γερμανό αντίπαλό του (Νο.110) και συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις στο χώμα, όπου φέτος μετράει έναν τίτλο σε τουρνουά ATP 250, έναν τελικό και έναν ημιτελικό Masters.

Και με αυτά που βλέπουμε φέτος από τον νεαρό τενίστα, έχουμε κάθε λόγο να πιστεύουμε ότι θα πάει μακριά και σε αυτό το τουρνουά!

Ο νεαρός τενίστας πήρε άμεσα τα ηνία του αγώνα στο Philippe Chatrier (2-0) και με το δεύτερο μπρέικ που σημείωσε στο 4-2, ουσιαστικά καθάρισε το πρώτο σετ.

Κάπως έτσι κύλησε και το δεύτερο σετ, με τον Στέφανο να προηγείται με 3-1 και να γράφει το 2-0 με το δεύτερο μπρέικ στο έβδομο γκέιμ (5-2).

Το τρίτο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό, όμως ο Μάρτερερ δεν είχε τρόπους να απειλήσει το σερβίς του Τσιτσιπά.

Κράτησε, όμως, το δικό του και οι διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου μίλησε ο «χαρακτήρας» του Έλληνα τενίστα.

Δεν πτοήθηκε που έχασε το πρώτο προβάδισμα με μίνι μπρέικ και όταν προηγήθηκε με 5-3, δεν υπήρχε πια γυρισμός. Εκμεταλλεύτηκε το πρώτο του ματς πόιντ στο 6-4 και έκλεισε τον αγώνα μετα από συνολική προσπάθεια διάρκειας 1 ώρας και 48 λεπτών.

Ο 20χρονος τενίστας είχε 36 winners, 20 αβίαστα λάθη και κέρδισε 17/22 πόντους στο φιλέ. Το ποσοστό του πίσω από το πρώτο σερβίς ήταν 91% και 67% πίσω από το δεύτερο. Το ποσοστό ευστοχίας του στο πρώτο σερβίς ήταν 61%, Εκπληκτικά νούμερα για τον νεαρό!

Όπως καταλαβαίνετε, ο Στέφανος είναι το φαβορί και στον δεύτερο αγώνα του στο Παρίσι, που θα γίνει την προσεχή Τρίτη.