Διεκόπη ο αγώνας του Τσιτσιπά - Θα συνεχιστεί αύριο

Η αναμέτρηση του Έλληνα τενίστα διεκόπη λόγω σκοτάδιου

Δεν πρόλαβε το σκοτάδι ο Στέφανος Τσιτσιπάς και αναγκαστικά θα μπει και αύριο στο court για να καθαρίσει την πρόκριση κόντρα στον Φίλιπ Κραΐνοβιτς.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας προηγήθηκε του 27χρονου Σέρβου με 7-5, 6-3, όμως το σκορ ήταν 5-5 στο τρίτο όταν πλέον είχε νυχτώσει για τα καλά στο Παρίσι.

Κατά συνέπεια, οι δύο παίκτες θα επιστρέψουν αύριο περίπου στις 14.00 στο Philippe Chatrier για να λύσουν οριστικά τις διαφορές τους.

Για την ακρίβεια, η αναμέτρηση θα συνεχιστεί μόλις τελειώσει το ματς ανάμεσα στη Σιμόνα Χάλεπ και τη Λέσια Τσουρένκο.

Παρότι, πάντως, ο Στέφανος είναι μπροστά στο σκορ, η αλήθεια είναι ότι δεν βρέθηκε και σε πολύ καλή μέρα.

Τα νεύρα τον είχαν κυριεύσει, ειδικά στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη του αντιπάλου του, αλλά και τη γενικότερη διαφορά ποιότητας.

Έμεινε, μάλιστα, πίσω με μπρέικ στο τρίτο σετ και ο Κραΐνοβιτς ετοιμαζόταν να μειώσει το σκορ σε 2-1, όταν πια φαίνονταν μόνο οι άσπρες γραμμές στο γήπεδο!

Ο Στέφανος παραπονέθηκε και ζήτησε τη διακοπή του αγώνα, όμως το παιχνίδι συνεχίστηκε και ο Σέρβος δεν μπόρεσε να κρατήσει το σερβίς του και να κλείσει το σετ με 6-3.

Ο Τσιτσιπάς πήρε δύο μπρέικ στη σειρά, ισοφάρισε σε 5-5 και αναγκαστικά μετά ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα.