Τραγικά λάθη από τους κίτρινους και Μόλντε- Άρης 3-0 (VIDEO)

Πολύ δύσκολη η υπόθεση πρόκριση

Ένα νεκρό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο, μία κόκκινη στο δεύτερο και ο Άρης πλήρωσε τα λάθη του στη Νορβηγία απέναντι στη Μόλντε όπου γνώρισε την ήττα με 3-0.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο του αγώνα ανάμεσα στην Μόλντε και τον Άρη για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με ένα υπέροχο γκολ.

Συγκεκριμένα στο 27' οι παίκτες της Μόλντε κυκλοφόρησαν άψογα τη μπάλα, το πάσινγκ γκέιμ ήταν εξαιρετικό, ο Έικρεμ ήταν τελικός αποδέκτης της μπάλας και με δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι παίκτες του Άρη δέχτηκαν και δεύτερο γκολ. Στο 32' ο Κουέστα του Άρη έκανε κακή πάσα για τον Μπάσα, έκλεψαν οι Νορβηγοί και με... τρεις προσπάθειες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με κοντινό αριστερό πλασέ του Χέσταντ.

Οι προσπάθειες των παιχτών του Άρη για ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν ακόμα πιο δύσκολες στο 64΄ με την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Βέλεθ.

Οι ελπίδες για την πρόκριση στο Κλεάνθης Βικελίδης ψαλιδίστηκαν λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή με τον Έλιγκσεν στο 87΄ να γράφει το τελικό 3-0.

Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων για ένα καλύτερο αποτέλεσμα στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού δεν άλλαξε τίποτα μέχρι τη λήξη του αγώνα.

ΜΟΛΝΤΕ (Ε. Μόε): Κράνινξ, Μπγιόρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Έικρεμ, Τζέιμς, Χουσεΐν (74΄Ελινγκσεν), Άουρσνες, Χάραλντσέιντ, Χέσταντ (90+2΄Μόστρομ), Χάουγκεν, Ομοϊουάνφο (85΄Κνούτζον).

ΑΡΗΣ (Σ. Παντελίδης): Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Μπάσα (68΄Δεληζήσης), Ματίγια, Σάσα, Τόνσο (74΄Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Ιντέγε (81΄Λάρσον)