Στους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός: 1-2 στην Κράσνονταρ

Επιστρέφει στους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στη ρεβάνς την Κράσνονταρ και με δύο νίκες επί των Ρώσων στα πλέι οφ, προκρίθηκε θριαμβευτικά στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, η κλήρωση των οποίων θα γίνει το απόγευμα της Πέμπτης (29/8, 19:00) στο Μονακό.

Η πειραϊκή ομάδα χάρισε πολύτιμους βαθμούς στην Ελλάδα, στην προσπάθεια για άνοδο της χώρας στην κατάταξη της UEFA, έχοντας επιβλητική παρουσία στα προκριματικά, όπου σε έξι αγώνες μέτρησε πέντε νίκες, μία ισοπαλία και τέρματα 13-1!

Ως εκ τούτου, η επιστροφή στους «χρυσοφόρους» ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στον πλανήτη κρίνεται απολύτως δίκαια, αφού οι αριθμοί αλλά και η αγωνιστική παρουσία των «ερυθρόλευκων» πείθουν για του λόγου το ασφαλές.

«Ήρωας» της βραδιάς για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, που μπαίνοντας στην αρχική ενδεκάδα λόγω της ατυχίας του Γκερέρο που αρχικά είχε δηλωθεί και ο οποίος τραυματίστηκε στο ζέσταμα (!), σημείωσε και τα δύο γκολ του Ολυμπιακού.

Η Κράσκονταρ προηγήθηκε στο 10΄ με τον Ούτκιν και φάνηκε προς στιγμή να πιστεύει, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό και στο 47΄ ο Μαροκινός διεθνής επιθετικός και δεινός σκόρερ σηματοδότησε με τα δύο γκολ του την ανατροπή κι έστειλε την ομάδα του «στ΄ αστέρια».

Οι Ρώσοι επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν με δυνατό κι ενίοτε σκληρό παιχνίδι, όμως μετά το 1-1 κατάλαβαν ότι ο αγώνας δεν ήταν στα μέτρα τους και στο τέλος το σκορ μάλλον τους κολακεύει, αφού η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και θα μπορούσε να φύγει από τη Ρωσία με ευρύτερη νίκη.

Στα αρνητικά της βραδιάς οι δύο τραυματισμοί παικτών της πειραϊκής ομάδας, καθώς εκτός του Γκερέρο που δεν πρόλαβε καν να παίξει, λαβωμένος από το «Krasnodar Stadium» έφυγε και ο Σεμέντο.