Ήττα σοκ του Άρη στο Βικελίδης – Από 2-0 έχασε 2-3 από την ΑΕΛ

Δύο γκολ, τρία δοκάρια, απίστευτες ευκαιρίες κι ένα πέναλτι που δεν δόθηκε μετά από εξέταση στο VAR, κι όμως ήττα με 2-3 από την ΑΕΛ

Το πρώτο τέταρτο του αγώνα έδειχνε πως ο Άρης θα έφτανε εύκολα στο δεύτερο του τρίποντο στο πρωτάθλημα καθώς ήδη είχε πετύχει δύο γκολ κυριαρχώντας απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, με το τελικό σφύριγμα όμως να βρίσκει νικήτρια την ΑΕΛ με 2-3.

Το σκορ άνοιξε ο Βέλεθ στο 10΄ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από κόρνερ του Ματίγια, ανοίγει το σκορ για τον Άρη και το αφιερώνει στον Κουέστα.

Δύο λεπτά αργότερα έγινε και το 2-0, όταν ο Ντιγκινί σούταρε, ο Κρίστινσον απέκρουσε και ο Γκάμα με εξαιρετικό πλασέ το 2-0.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η ΑΕΛ όμως είχε καταφέρει να επιστρέψει στον αγώνα ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 20΄ ο Νούνιτς μέσα από την περιοχή, πλάσαρε τον Έμαν κάνοντας το 2-1, ενώ στο 33΄ ο ίδιος παίχτης με προβολή σε σέντρα του Ουάρντα ισοφάρισε.

Οι κίτρινοι συνέχισαν να πιέζουν χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες κυρίως με Ιντέγε και Φετφατζίδη, ενώ είχαν και δύο δοκάρια στο 47΄ σε φάουλ του Ματίγια και στο 64΄ με τον Ντιγκινί.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ουάρντα με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στο 74ο λεπτό έκανε το 2-3 για τη Λάρισα, με τους κίτρινους να κυνηγούν έστω για την ισοφάριση στο υπόλοιπη του αγώνα.

Τρομερές χαμένες ευκαιρίες για τους κίτρινους στο δίλεπτο 83΄ και 84΄ με τους παίχτες των κιτρίνων να μην μπορούν να σμπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα των βυσσινί.

Στο 97΄ ο Μπούστος βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, με τον Σκουλά να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι, όμως μετά από μερικά λεπτά εξετάζοντας τη φάση στο VAR, πήρε πίσω την απόφαση, εν μέσω διαμαρτυριών με τη Λάρισα όμως να φεύγει τελικά με ένα τεράστιο διπλό από το Κλεάνθης Βικελίδης.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Τ. Τερζής): Έμαν, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Μπα (70′ Ντουάρτε), Ματίγια, Γκάμα (61΄Λάρσον), Ντιγκινί, Φετφατζίδης (77΄Μαρτίνες), Ιντέγε

Λάρισα (Μ. Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα (89΄Γκοίκοβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς (65΄Φατιόν), Μόρας, Σεσέροβιτς (77΄Μπούστος), Μπέρτος, Κάτσε, Μπράλιτς, Νούνιτς, Στάνκοβιτς