Άρης - ΠΑΟΚ: Ντέρμπι - θρίλερ με νικητή... τον Άρη!

aris

Με τους Μποχωρίδη, Ντραγκίσεβιτς και Γκετσεβίτσιους να ξεχωρίζουν οι κίτρινοι ξεκίνησαν νικηφόρα τη χρονιά κερδίζοντας το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ήταν ένα ντέρμπι πριν το τζάμπολ και δικαίωσε απόλυτα τον τίτλο του, μιας και ο Άρης χρειάστηκε την παράταση για να λυγίσει τον ΠΑΟΚ με 85-82. Κορυφαίοι οι Μποχωρίδης με 24, Ντραγκίσεβιτς 17 για τους νικητές, από τους ηττημένους ο Σμιθ είχε 28 και 17 ο Μαργαριτης σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα και κυρίως πάθος και από τις δύο ομάδες!

To παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κάπως νευρικές και με τον Άρη να έχει ξεκάθαρη στόχευση να ακουμπήσει μπάλα στη ρακέτα και τον Ντραγκίσεβιτς. Στην αρχή το έκανε, αλλά ο σέντερ των γηπεδούχων έκανε γρήγορα δύο φάουλ και πήγε στον ΠΑΟΚ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 10-10, με την είσοδο του Μαργαρίτη να φέρνει 2/2 τρίποντα και τον ΠΑΟΚ να προσπερνάει, στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-16).

Το σκηνικό άλλαξε εντελώς, όμως, στη δεύτερη περίοδο. Ο Άρης, ανέβασε την ένταση στην άμυνα του, ο ΠΑΟΚ όταν κυκλοφορούσε καλά τη μπάλα, δεν ευστοχούσε και σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι, έπαιρναν τον έλεγχο, τρέχοντας το γήπεδο και εκμεταλλευόμενοι τα ομαδικά της ομάδας του Φλεβαράκη.

Αρχικά, με Σλαφτσάκη και Γκετσεβίτσιους (28-20) και στη συνέχεια με τον «σεληνιασμένο» Μποχωρίδη (14π.) για το 36-22. Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ, ήταν να πάει στις βολές (πρώτη φορά, 1.31 πριν την ανάπαυλα) και να μειώσει λίγο τη διαφορά, σε 39-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης έδειξε εξασφαλισμένος από την διαφορά και αυτό το πλήρωσε. Ο ΠΑΟΚ με τους Σμιθ να έχει 10 πόντους στην συγκεκριμένη περίοδο και τον Ουίγκινς να κάνει… θραύση με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, άρχισε να μειώνει την διαφορά, ρίχνοντας την στους 4 πόντους (52-48) στο 30ο λεπτό.

Ο Άρης είχε πρόβλημα επιθετικό, ο Μποχωρίδης δεν σκόραρε, αφού κλείστηκε από την άμυνα του ΠΑΟΚ, ενώ και οι ψηλοί πλην του Μιλόσεβιτς δεν έκαναν την διαφορά όπως στο πρώτο μέρος.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 52-50 στην πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου και μάλιστα ισοφάρισε σε 59-59 με δίποντο του Σαρικόπουλου, σε ένα διάστημα όπου οι Έλληνες της ομάδας του Κώστα Φλεβαράκη έδωσαν λύσεις. Ο Άρης όσο δεν σκόραρε ο Μποχωρίδης είχε πρόβλημα, ο Μόρις προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε μόνος του.

Ο αρχηγός του Άρη φρόντισε να αλλάξει τα δεδομένα μιας και με ασίστ του προς τον Ντραγκίσεβιτς , οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 68-61 στο 38ο λεπτό, δείχνοντας ικανοί για την νίκη. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε 55 δευτερόλεπτα αργότερα σε 68-65.

Ο Μόρις αστόχησε σε τρίποντο, ο Σμιθ προτίμησε να μειώσει σε 68-67, με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν. Στην άμυνα ο Μπεστ λίγο έλειψε να κλέψει από τον Γκετσεβίτσιους ο οποίος κέρδισε το φάουλ και δεν αστόχησε στις βολές, κάνοντας το 70-67 στα 14 δευτερόλεπτα.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο το ταμπλό έγραψε 71-67 αντί για 70-67 που ήταν το σωστό σκορ. Ένα πρόβλημα που φαίνονταν απλό αλλά τελικά δεν ήταν τόσο εύκολο να διορθωθεί και υπήρξε καθυστέρηση λίγων λεπτών. Το πρόβλημα δεν διορθώθηκε και απλά υπήρξε ανακοίνωση από άνθρωπο της ΚΑΕ Άρης για το σκορ και τον χρόνο που απομένει. Ο Σμιθ πήρε την μπάλα και ευστόχησε σε τρίποντο, μιας και οι παίκτες του Μαρκόπουλου δεν έκαναν φάουλ. Στην τελευταία επίθεση, ο Μιλόσεβιτς έκανε ένα κακό σουτ και ο αγώνας πήγε στην παράταση, η οποία ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω του προβλήματος στο ταμπλό.