ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Ματσάρα δικεφάλων και 2-2 - Συνεχίζεται το αήττητο! (VIDEO)

παοκ

Εκπληκτικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ με τον ΠΑΟΚ να είναι κυρίαρχος στο 1ο ημίχρονο και την ΑΕΚ να καταφέρνει να επανέλθει δύο φορές

Ένας ΠΑΟΚ αλλαγμένος όχι μόνο σε επίπεδο προσώπων αλλά -κυρίως- σε επίπεδο τακτικής, με τον Μπίσεσβαρ δεκάρι, τους Λημνιό και Ελ Καντουρί στις πτέρυγες και μοναδικό προωθημένο τον Σβιντέρσκι, έπιασε στον ύπνο την ΑΕΚ και με ένα 4-2-3-1 που ξεκάθαρα τον είχε αναβαθμίσει αγωνιστικά σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν, επέβαλλε τον ρυθμό του στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να προηγείται μόλις στο 14' με 0-1 όταν ο Λημνιός έδωσε ένα πάρε-βάλε στον Σβιντέρσκι και αυτός σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ και έχασε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα.

Η μεγαλύτερη όλων το χαμένο πέναλτι του Μπίσεσβαρ στο 25' όταν ο διαιτητής έδωσε την εσχάτη των ποινών (αφού συμβουλεύτηκε  το VAR) στο καθαρό χέρι του Μπακάκη μέσα στην περιοχή αλλά ο Ολλανδός, αν και «ψάρεψε» τον Μπάρκα, το έστειλε το δεξί δοκάρι. Γενικότερα, μέχρι τα μέσα του πρώτου ημίχρονου ο ΠΑΟΚ ήταν αισθητά ανώτερος, έκλεισε καλά τους χώρους κίνησης του Λιβάγια, του Αλμπάνη και του Μάνταλου και έχοντας ως ξεκάθαρη στρατηγική το χτίσιμο επίθεσης από τα δεξιά, έκανε άνω-κάτω την αριστερή πλευρά της ΑΕΚ και έχασε ευκαιρίες για το 0-2.

Ο Κωστένογλου άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 βάζοντας τον Μπακάκη δεξί μπακ και τον Παουλίνιο δεξί χαφ και η ΑΕΚ ισορρόπησε χωρίς ωστόσο να καταφέρει πάντως να απειλήσει ιδιαίτερα τον ΠΑΟΚ που είχε κλείσει πολύ καλά τους χώρους. Το 0-1 ήρθε χωρίς πολύ κόπο για τον ΠΑΟΚ ως σκορ ημιχρόνου αλλά στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ροντέο.

Οι αλλαγές του Κωστένογλου που έβαλε στο ματς τους Ντέλετιτς και Γιακουμάλη έδωσαν μέτρα στην ΑΕΚ και εκείνη ισοφάρισε πολύ γρήγορα όταν στο 54' ο Λιβάγια βρήκε με εκτέλεση φάουλ τον Τσιγκρίνσκι στην καρδιά της περιοχής του ΠΑΟΚ και ο Ουκρανός ισοφάρισε. Αλλά με ένα γκολ-καρμπόν του 0-1, με τον Λημνιό να μπαίνει από τα δεξιά, να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Σβιντέρσκι και αυτόν να νικάει τον Μπάρκα, ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 58΄.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι άναρχο και άγρια όμορφο, η ΑΕΚ συνέχισε να προσπαθεί για την ισοφάριση και το ΟΑΚΑ καρδιοχτύπησε σε δυο φάσεις ελέω VAR. Πρώτα ακυρώθηκε ορθά το γκολ του Μάνταλου αλλά στην συνέχεια και συγκεκριμένα στο 79', ο Ντέλετιτς έκανε το 2-2 σε ουσιαστικά άδειο τέρμα εκμεταλλευόμενος την άψογη ενέργεια και ασίστ του Μάνταλου. Το παιχνίδι θύμισε ματς αλάνας στο τελευταίο δεκάλεπτο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τους φρέσκους Ζαμπά και Ακπόμπ να προκαλούν προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ.

Το 2-2 ωστόσο έμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.