Άνετα ο Άρης στο Βικελίδης - Νίκησε με 2 πέναλτι τον Παναιτωλικό

2-0 με δύο εύστοχα πέναλτι από το πρώτο ημίχρονο

Με δύο πέναλτι ο Άρης έφτασε στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη του με τον Μίχαελ Ένινγκ στον πάγκο του, κερδίζοντας με 2-0 τον Παναιτωλικό για την 8η αγωνιστική της Super League 1. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για τον Άρη, τα γκολ οι Γκάμα και Ιντέγε, μέτριο έως και κακό δεύτερο ημίχρονο, με πολλά λάθη. Με 10 παίκτες (αποβολή Μοράρ στο 60′) τελείωσε το ματς ο Παναιτωλικός που είχε δοκάρι στο 52΄ και σωστά ακυρωθέν γκολ στις καθυστερήσεις. Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Άρη που έφτασε τους 11 βαθμούς. Με πολλά λάθη και η διαιτησία του Τσαγκαράκη στο ματς.

Στο τέρμα βρέθηκε ο Έμαν για τον Άρη, ο οποίος είχε τετράδα μπροστά του, τους Σούντγκρεν-Βέλεθ-Ροζ-Κόρχουτ. Στη μεσαία γραμμή -πάντα σε σχηματισμό 4-2-3-1, διατηρείται το δίδυμο, Σάσα-Ματίγια, με τον Ιντέγε στην κορυφή, τον Γκάμα πίσω του, τον Ντιγκινί στο ένα άκρο της επίθεσης και τον Φετφατζίδη στο άλλο.

Ο Μάκης Χάβος επέλεξε 4-2-3-1. Γιαννακόπουλος στο τέρμα, Σανιά δεξιά, Λουσέρο αριστερό, στο κέντρο Μαρσιάλ-Γιοβάνοβιτς. Στα χαφ Σιέστεντ και Ταχάρ. Δεκάρι ο Ντάλσιο, δεξιά Τσιγγάρας, αριστερά Ντίαζ, κορυφή Μοράρ.

Μόλις στο 5΄ο Άρης έφτασε στο γκολ, όμως ο Φετφατζίδης υποδείχθηκε οφ σάιντ στην προσπάθειά του να βρει τον Ντιγκινί στην μεγάλη περιοχή και παρότι ο Γάλλος σκόραρε το τέρμα δεν μέτρησε. Οριακή φάση… Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν την πίεσή τους και στο 8΄ η άμυνα του Παναιτωλικού πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ιντέγε, που ήταν έτοιμος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά το ωραίο γύρισμα του Κόρχουτ από τα αριστερά.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε με κάθε τρόπο να παγώσει τον ρυθμό του αγώνα, αλλά στο 25΄ο Γκάμα γκρεμίστηκε από δύο παίκτες με τον Τσαγκαράκη να δίνει το πέναλτι. Ο Πορτογάλος για δεύτερο σερί ματς ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και άνοιξε το σκορ (1-0)!

Με τον ίδιο τρόπο, από την άσπρη βούλα ο Άρης έφτασε στο 32΄στο 2-0, με τον Ιντέγε να είναι επίσης εύστοχος, στο πεντακάθαρο πέναλτι που κέρδισε από τον Ντίαζ ο Σούντγκρεν!

Ένα λάθος του Κόρχουτ στο 36΄ευτυχώς δεν στοίχισε για τον Άρη, με τον Ματίγια να διώχνει ξέροντας πως ο Έμαν ήταν εκτός εστίας και στην συνέχεια της φάσης από λάθος του Παναιτωλικού, ο Ιντέγε μπήκε στην περιοχή, δεν μπόρεσε ο ίδιος, ούτε ο Φέτφα, με το πλασέ του Σάσα να καταλήγει λίγο άουτ!

Νωθρό το ξεκίνημα του Άρη στο β΄ημίχρονο, με τους παίκτες του Ένινγκ να κάνουν πολλά λάθη. Μάλιστα στο 52΄, στο τρίτο κόρνερ της ομάδας του Αγρινίου στο δεύτερο ημίχρονο, με το κεφάλι ο Μαρσιάλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Έμαν.

Στο 60΄ο Παναιτωλικός έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Μοράρ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, σπρώχνοντας τον Σούντγκρεν. Σωστή η απόφαση του Τσαγκαράκη. Οι κιτρινόμαυροι όμως ήταν αρκετοί κακοί στο β΄μέρος, με πολλά λάθη και χωρίς καθαρό μυαλό, επιτρέποντας στον Παναιτωλικό ακόμα και με 10 παίκτες να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Άρη στο 80΄! Ο Ιντέγε σημάδεψε το κεφάλι αντίπαλου αμυντικού μόνος στην μεγάλη περιοχή και στην συνέχεια ο Ντουάρτε στην κίνηση από τα αριστερά, δεν έπιασε καλά το σουτ και έστειλε άουτ την μπάλα! Προτελευταία μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Ιντέγε στο 90΄που έκλεψε την μπάλα, αλλά με ανάποδο φάλτσο δεν στόχευσε σωστά, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 92΄ο Παναιτωλικός σε μία κόντρα επίθεση έφτασε στο γκολ της μείωσης του σκορ, με τον Μπαϊροβιτς να την σπρώχνει στα δίχτυα του Άρη για το 2-1, αλλά ήταν οφ σάιντ και σωστά ακυρώθηκε το γκολ με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν ωστόσο στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους με τον Μίχαελ Ένινγκ στον πάγκο και τους 11 βαθμούς.

ΑΡΗΣ (Μ. Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σάσα (66΄Μπα), Ματίγια, Ντιγκινί (66΄Ντουάρτε), Γκάμα (77΄Τόνσο), Φετφατζίδης, Ιντέγε

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μ. Χάβος): Γιαννακόπουλος, Γιοβάνοβιτς, Ταχάρ (73΄Αριγίμπι), Μοράρ, Ντάλτσιο, Ντίαζ (80΄Μπαϊοβιτς), Λουσέρο, Σανιά, Τσιγγάρας (46΄Μιμίτο), Μαρτιάλ, Ράσμους

Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)

Βοηθοί: Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής) και Σταύρος Σίπκας (Σάμου)

4ος: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

Διαιτητής VAR: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας) και διαιτητής AVAR: Ηλίας Κωνσταντίνου (Πρέβεζας).

Πηγή: pressaris