Άρης-Πανιώνιος: 1-1, με δύο δοκάρια για τους κίτρινους

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Άρη για ακόμη μία νίκη

Έπαιξε με την φωτιά και… κάηκε! Όταν ξύπνησε ο Άρης πρόλαβε μόνο να ισοφαρίσει και να χάσει φοβερές ευκαιρίες για να φύγει με το τρίποντο από τη Νέα Σμύρνη (1-1). Με 10 παίκτες από το 48΄ο Πανιώνιος, προηγήθηκε, ισοφάρισε ο Ροζ στο 85΄με τον Άρη να έχει δύο δοκάρια στην συνέχεια και ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε με 4-3-3. Στο τέρμα ο Κότνικ και στην άμυνα οι Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου και Λυμπεράκης. Τριάδα στα χαφ οι Κόρμπος, Οικονομίδης και Μαξίμοβιτς. Κορυφή ο Αραμπούλι, με τον Άρτσε στην μία πλευρά και τον Παπανικολάου στην άλλη.

Στο τέρμα για τον Άρη ήταν και σε αυτό τον αγώνα ο Φάμπιαν Έμαν, με αμυντική γραμμή μπροστά του, από τα δεξιά προς τα αριστερά τους, Ντάνιελ Σούντγκρεν, Φραν Βέλεθ, Λίντσεϊ Ροζ και Μιχάι Κόρχουτ. Στην μεσαία γραμμή, πάντα σε σχηματισμό 4-2-3-1, ο Λούκας Σάσα με τον Χαβιέ Ματίγια, με τριάδα μπροστά τους, τους Γιάννη Φετφατζίδη, Νικολά Ντιγκινί, Μπρούνο Γκάμα και στην κορυφή της επίθεσης τον Μπράουν Ιντέγε.

Με την έναρξη του αγώνα ο Πανιώνιος προσπάθησε να απειλήσει από νωρίς τον Άρη και είχε την πρώτη του ευκαιρία, διπλή μάλιστα, με την άμυνα των κιτρινόμαυρων αρχικά να απομακρύνει κεφαλιά του Παπαγεωργίου και στη συνέχεια της φάσης ο Έμαν να μπλοκάρει το σουτ του Άρτσε. Ο Μανούχος ήταν στην συνέχεια ο… πρωταγωνιστής, καθώς έβγαλε μέχρι το 20΄, τέσσερις κίτρινες κάρτες, δύο για κάθε ομάδα.

Στο 23΄ο Άρης είχε διπλή ευκαιρία για να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Ο Ιντέγε γύρισε το κορμί του, σούταρε πάνω στα σώματα και στην συνέχεια ο Ντιγκινί αστόχησε! Απάντηση από τον Πανιώνιο, με σέντρα του Μαξίμοβιτς και κεφαλιά του Ευαγγέλου με την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Άρη στο 24΄.

Στο 33΄ο Φετφατζίδης δοκίμασε το πόδι του μετά από προσποιήσεις εκτός μεγάλης περιοχής, αλλά ήταν άστοχος. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (34΄), το σουτ του Ιντέγε βρήκε σε αντίπαλο, με τον γκολκίπερ του Πανιωνίου να απομακρύνει τον κίνδυνο για την ομάδα του! Τελευταία ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο, μία κεφαλιά του Κόρμπου σε κόρνερ, την οποία μπλόκαρε ο Έμαν.

Μέτριο πρώτο ημίχρονο για τον Άρη, που είχε ορισμένες τελικές προσπάθειες για να πετύχει ένα γκολ, επιτρέποντας στον Πανιώνιο να απειλήσει μόνο με στημένες μπαλιές και κεφαλιές. Φλύαρη υπεροχή των κιτρινόμαυρων στα πρώτα 45 λεπτά.

Ο Μιλόγεβιτς που μπήκε στο ματς στο… 41΄, δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες σε δύο λεπτά (46΄και 48΄) με αποτέλεσμα να αποβληθεί και να δώσει την ευκαιρία στον Άρη να παίξει από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Οι κιτρινόμαυροι αύξησαν την πίεσή τους και έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 55΄. Σουτ του Ντιγκινί ο Μάλερμπ έκανε την επέμβαση του αγώνα και στη συνέχεια ο Ροζ δεν μπόρεσε να σκοράρει!

Κόντρα στην ροή του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο ο Άρης κατάφερε (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να δεχθεί γκολ (1-0) στο 66΄από τον Πανιώνιο των 10 παικτών, με σκόρερ τον Άρτσε! Ο παίκτης του Πανιωνίου πήρε την μπάλα, σούταρε, αυτή κόντραρε στον Κόρχουτ και κατέληξε στα δίχτυα του Έμαν…

Στο 85΄κι ενώ μέχρι τότε ο Άρης έδειχνε να μην έχει καθαρό μυαλό και να έχει χάσει την συγκέντρωσή του, ο Λίντσεϊ Ροζ με ένα φοβερό πλασέ εκτός μεγάλης περιοχής, έφερε το ματς στα ίσια (1-1)!

Ο Άρης πίεσε ασφυκτικά και στο 88΄είχε δοκάρι, ενώ στην συνέχεια ο Μάλερμπ απομάκρυνε το σουτ του Λάρσον! Κεφαλιά του Ιντέγε στο ίδιο λεπτό, η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ και πάλι ο Μάλερμπ απέκρουσε το σουτ του Τόνσο στο 89΄σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από τον Άρη!

Στο 91΄ο Ιντέγε δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή στο γύρισμα του Φετφατζίδη σε μία ακόμα μεγάλη στιγμή του Άρη, ενώ στο 93΄με το κεφάλι ο Τόνσο έστειλε την μπάλα ξανά στο δοκάρι του Πανιωνίου!

Η νίκη δεν ήρθε ποτέ, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Άρη να φτάνει στους 12 βαθμούς και να χάνει την ευκαιρία να πλησιάσει όλο και περισσότερο στην 5άδα του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ν. Παπαβασιλείου): Μάλερμπ, Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Λυμπεράκης, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Οικονομίδης, Μαξίμοβιτς (41΄λ.τρ. Μιλόγεβιτς), Άρτσε (71΄λ. τρ. Τσιλούλης), Αραμπουλί, Παπανικολάου (82΄Ρέντζας)

ΑΡΗΣ (Μ. Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν (82΄Μαντσίνι), Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (65΄Τόνσο), Ντιγκινί (78΄Λάρσον), Φετφατζίδης, Ιντέγε

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας) – Αντώνης Σινιοράκης (Χανίων)

Τέταρτος: Θανάσης Σέζος (Κιλκίς)

VAR: Εμμανουήλ Σκουλάς  – AVAR: Παντελής Σπυρόπουλος

Πηγή: pressaris