«Ναυάγησε» ο Άρης στο Ηράκλειο – Έχασε (3-1) με ανατροπή από τον ΟΦΗ

Παρότι προηγήθηκε νωρίς στο σκορ δεν κατάφερε να φύγει νικητής

Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη και ροή αγώνα ΟΦΗ και Αρης επιβεβαίωσαν και στην πράξη, αυτό που άπαντες περίμεναν πριν την έναρξη του σημερινού αγώνα. Ένα... ντέρμπι εξάδας που τα είχε όλα. Γκολ, ανατροπές, φάσεις, πάθος, μονομαχίες και πολλές χαμένες ευκαιρίες  με τους Κρητικούς να είναι οι μεγάλοι νικητές του αγώνα με σκορ 3-1. Νίκη που έφερε την ομάδα του Γιώργου Σίμου στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς.

Ο Μίχαελ Ενινγκ, ξάφνιασε με την επιλογή του να αφήσει το 4-2-3-1. Αντ' αυτού επέλεξε σχηματσμό 4-4-2 με τον Ιντέγε που επέστρεψε να παίρνει θέση δίπλα στον Λάρσον. Εκτός αυτού, στην ενδεκάδα των Κιτρίνων επέστρεψε και ο Χουλιάν Κουέστα, έπειτα από 83 ημέρες που τον κράτησαν νοκ άουτ.

Από τη δική του πλευρά ο Γιώργος Σίμος, δεν πήγε σε ριζικές αλλαγές, παρά μόνο αυτή στην επίθεση με τον Βραζιλιάνο Φιγκεϊρέδο να παίρνει τη θέση του Μάνου που έμεινε στον πάγκο.

Όπου κι αν είσαι είναι και το καζίνο σου, με Live Blackjack & Ρουλέτα και τραπέζια με Έλληνες dealers αποκλειστικά για τα μέλη της Stoiximan. Πάτα εδώ!

Ο Αρης ξεκίνησε φουριόζος το παιχνίδι. Μόλις στο πρώτο λεπτό άγγιξε το γκολ με τον Σωτηρίου να λέει «όχι» στον Λάρσον, με τον Ιντέγε, στο 7' να ανοίγει το σκορ και να επιστρέφει στα γκολ.

Μέχρι και το 15' οι Κίτρινοι ήταν εξαιρετικά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο, μη επιτρέποντας στον ΟΦΗ να αναπτύξει τις αρετές του παιχνιδιού του. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Κρητικοί, έμοιαζαν σαν να πάτησαν ένα... κουμπί και να αφυπνίστηκαν. Ο λογαριασμός μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, είχε 7 τελικές (9 συνολικά στο πρώτο μέρος), ένα γκολ με τον Βαζ, έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Κοροβέση και σωρεία ευκαιριών, με τον Κουέστα να σώζει σε πολλές περιπτώσεις την ομάδα του.

Στο 43' ο Αρης «φωνάζει» για πέναλτι σε σπρώξιμο του Μπα από τον Κουτρουμπή, ενώ ο ΟΦΗ έχασε τον κορυφαίο φετινό του παίκτη, Σεμέδο, με πρόβλημα στον ώμο (σ.σ. εξάρθρωση). Τη θέση του πήρε ο Σόουζα Φερέιρα που έμελλε να γίνει ο παίκτης «κλειδί» για τους Κρητικούς και αυτό διότι στο 70' «χτύπησε» με γκολ αλά... Ιντέγε, βάζοντας μπροστά την ομάδα του, φέρνοντας τούμπα το σκορ του αγώνα.

Δύο λεπτά αργότερα η σειρά ενός άλλου Βραζιλιάνου, του Φιγκεϊρέδο, να βρει χώρο στην κόντρα επίθεση και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Κουέστα που δεν είχε απάντηση.

Επί της ουσίας το δίλεπτο αυτό ξέσπασμα του ΟΦΗ έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα με τους Κρητικούς - έστω και προσωρινά - να ανεβαίνουν στην τρίτη θέση με 22 βαθμούς, ενώ ο Αρης που γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά από επτά παιχνίδια να μένει στους 18 και εκτός προνομιούχου εξάδας.

Πηγή: sdna.gr