Περίπατος για ΠΑΟΚ με Ατρόμητο(5-1) – Κορυφή μόνο για το δικέφαλο (VIDEO)

Πρωταθλητής χειμώνα ο αήττητος ΠΑΟΚ

Σε έναν αγώνα που διεξήχθη στον απόηχο του «πολέμου» που έχει ξεσπάσει στο χώρο του ελληνικού ποδοσφαίρου μετά τα όσα ακολούθησαν την αναμέτρηση του Βόλου μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ φρόντισε να με την απόδοσή του από τα πρώτα λεπτά να βάλει τέλος στην όποια ανησυχία για στραβοπάτημα.

Ο ισχυρός κατά τ' άλλα Ατρόμητος δεν μπόρεσε να προβάλλει καμία αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα αυτό να λήξει με 3-0.

Ο δικέφαλος μετά το στραβοπάτημα των ερυθρόλευκων χτες, ήθελε οπωσδήποτε το τρίποντο ώστε στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς να εξασφαλίσει τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Με τον αρχηγό του, Αντελίνο Βιεϊρίνια, έκανε την αρχή μόλις στο 13ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή, με τον Πορτογάλο ωστόσο να μην διστάζει και να σουτάρει απευθείας.

Η μπάλα κόντραρε στο τοίχος των παιχτών του Ατρομήτου, αλλάζοντας ελάχιστα πορεία, τόσο όσο χρειαζόταν όμως ώστε ο Μέγιερι να μην μπορεί να αντιδράσει.

Το 1-0 ήταν γεγονός με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να πιέζει και να βρίσκει ακόμα δύο γκολ μέχρι την ανάπαυλα, από αμυντικό του και συγκεκριμένα από τον Ίνγκασον.

Στο 34΄ και πάλι από στημένη φάση ήρθε το 2-0. Εκτελεστής αυτή τη φορά ο Μίσιτς, που με γλυκιά σέντρα βρήκε μόνο του στην περιοχή τον Σφιντέρσκι που με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στο ριμπάνουντ ο Ίνγκασον έγραψε το 2-0. που σκόραρε με γυριστή κεφαλιά.

Οι ίδιοι παίχτες ήταν πρωταγωνιστές και στο 41ο λεπτό με το Μίσιτς να σεντράρει και πάλι από φάουλ και ο Ίνγκασον με γυριστή κεφαλιά να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου στο 3-0.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Σάββας Παντελίδης επιχείρησε να ανακατέψει την τράπουλα και να αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης. Έτσι έριξε τους Ενσικουλού και Ουγκράι στον αγωνιστικό χώρος δείχνοντας την απογοήτευσή του για την απόδοση των παιχτών του στο πρώτο 45λεπτο.

Ωστόσο μόλις 6 λεπτά αργότερα στο 51΄, ο Ρισβάνης με απρόσεκτη ενέργεια ανέτρεψε το Σφιντέρσκι εντός περιοχής.

Μετά και από την εξέταση της φάσης μέσω VAR ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα με τον Πολωνό να αναλαμβάνει ο ίδιος την εκτέλεση και να στέλνει για 4η φορά την μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι.

Αυτό ήταν και το 8ο γκολ του Σφιντέρσκι στο πρωτάθλημα.

Το μόνο που κατάφερε ο Ατρόμητος ήταν να μειώσει σε 4-1 στο 56ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουγκράι και ύστερα από κακή εκτίμηση της φάσης από τον Ζίβκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη με τον Άμπελ Φερέιρα να ανανεώνει την ομάδα περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Λάμπρου και Ροντρίγκο Σοάρες.

Ο τελευταίος μάλιστα στο 83ο λεπτό ήταν αυτός που σέρβιρε έτοιμο γκολ στο Μίσιτς που έγραψε το 5-1.

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος (64΄ Ροντρίγκο), Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λημνιός(71΄ Λάμπρου), Βιεϊρίνια (79΄ Εσίτι), Πέλκας, Σφιντέρσκι

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγιερι, Ρισβάνης, Ταλόσα, Γούτας, Γκάλο, Ανδρούτσος (46΄ Ενσικουλού), Ούμπιδες, Μάντσον, Κιβρακίδης (72΄ Χαρίσης), Μανούσος, Βέλλιος (46΄ Ουγκράι)