Θρίαμβος του Ηρακλή επί του ΠΑΟΚ με 99-82 στο κατάμεστο Ιβανώφειο

Βύθισε στον πάτο της βαθμολογίας τον ΠΑΟΚ ο Ηρακλής

Σε ένα «καυτό» Ιβανώφειο, ο Ηρακλής με Σούλερ, Χάνλαν και Ζάρα οδηγούς, επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ με 99-82, ο οποίος είναι πλέον ουραγός και παίζει ντέρμπι... παραμονής με τον Άρη, την επόμενη αγωνιστική.

Ο Ηρακλής είχε «άξονα» τον Σούλερ στο πρώτο μέρος, με τον Αμερικανό να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση (18π.) και όταν έκανε το δεύτερο φάουλ και πήγε στον πάγκο, ανέλαβε ο Χάνλαν (10π.). Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν πολύ να πλησιάσει τη ρακέτα των γηπεδούχων, ειδικά στη δεύτερη περίοδο και όταν πήγαινε σε επίθεση πέντε εναντίον πέντε, συνήθως είχε πρόβλημα στην απόφαση. Το +10 του Ηρακλή, στο πρώτο μέρος (49-39), με τους γηπεδούχους να σουτάρουν με 58% στο δίποντο (10/16) και 53% στο τρίποντο (7/13) ήταν ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ με τους Λιούις και Σμιθ, εκτός τόπου και χρόνου σε επίθεση και άμυνα, απλά παρακολουθούσε τον Ηρακλή, να βγάζει ελεύθερα σουτ, να συνεχίζει με τρομερή ενέργεια και στο επιθετικό ριμπάουντ και να ανεβάζει διαρκώς τη διαφορά.

Μπορεί ο Σούλερ, λόγω φάουλ να έχασε το ρυθμό του, αλλά ο Ζάρας ανέλαβε, με την ομάδα του Καστρίτη να είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει το ατομικό, κυρίως, παιχνίδι των παικτών του ΠΑΟΚ.

Ο Ηρακλής έκλεισε τον πρώτο γύρο, με μία μεγάλη νίκη στην «καυτή» του έδρα, πήγε στο 6-7 και συνεχίζει την προσπάθεια του για τα πλέι οφ, ενώ ο ΠΑΟΚ, εκπέμπει SOS, στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με το ντέρμπι με τον Άρη, την επόμενη αγωνιστική, να έχει οριακό χαρακτήρα.