Δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής με το Περιστέρι - Ήττα στο Ιβανώφειο με 69-76

Μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα από το Περιστέρι

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, που το πρώτο ημίχρονο άνηκε στον Ηρακλή, το Περιστέρι βελτίωσε αισθητά την εικόνα του στο δεύτερο μισό και πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» (69-76), σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος.

Το Περιστέρι ξεκίνησε το παιχνίδι νευρικά και για ένα ημίχρονο ο Ηρακλής είχε το... πάνω χέρι. Μετά την ανάπαυλα όμως η αθηναϊκή ομάδα βελτίωσε τα ποσοστά και την άμυνα της και τελικά πήρε μια σπουδαία νίκη με 69-76 στο «καυτό» Ιβανώφειο ξεκινώντας με το... δεξί την νέα χρονιά.

Από τους φιλοξενούμενους ο Ουίλιαμ Χάτσερ ήταν κομβικός, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε 8 πόντους τη στιγμή που η μπάλα... έκαιγε και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα εξαιρετικός ήταν ο Στίβεν Γκρέι (22π, 3/4 διπ., 4/5 τρ., 4/4 β., 3 ριμπ.) αλλά και ο Γιανίκ Μορέιρα με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από τον Ηρακλή οι Χάνλαν (15π, 4ριμπ., 4ασ.) και Σούλερ (12π, 3ριμπ.) ξεχώρισαν όμως δεν κατάφεραν να χαρίσουν την νίκη στην ομάδα τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν νευρικές και άστοχες, με τις «μάχες» να γίνονται μέσα στο ζωγραφιστό. Μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου ο Ηρακλής είχε ένα ισχνό προβάδισμα με κύριους εκφραστές επιθετικά τους Καββαδά και Τέπιτς (10-7). Από εκεί κι έπειτα οι Γκρέι και Μορέιρα ανέλαβαν δράση για το Περιστέρι, τη στιγμή που και οι δύο αντίπαλοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα με το δεκάλεπτο να λήγει 18-18.

Με ένα επιμέρους σκορ 10-5 ο Ηρακλής κατάφερε να προηγηθεί με 5 πέντε πόντους (28-23) με τους Οκερέαφορ και Ντέιβις. Με το Περιστέρι να μην έχει βρει ρυθμό οι «κυανόλευκοι» αύξησαν τη διαφορά τους στους 9 με πρωταγωνιστή τον Χάνλαν , τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο. Με τους Γκρέι και Βασιλόπουλο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την προσωρινή αστοχία του Ηρακλή κατάφεραν να μειώσουν (36-32), με τον Χάνλαν όμως να ευστοχεί σε ένα δύσκολο σουτ 1.7 δεύτερα πριν το τέλος και να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου σε 38-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 38-39. Ο Σούλερ ευστόχησε από τα 6.75, όμως ο Γκρέι ήταν ζεστός στο ξεκίνημα και απάντησε άμεσα. Ο Μορέιρα κυριαρχούσε κάτω από το καλάθι ενώ και ο Γκρέι με 4/5 τρίποντα έδωσαν ανάσα 6 πόντων στο Περιστέρι (43-49) τη στιγμή που μερικά αβίαστα λάθη του Ηρακλή δεν τον άφηναν να πλησιάσουν στο σκορ. Ο Γκάρετ με 4 δικούς του πόντου έφερε τον Ηρακλή σε απόσταση αναπνοής από το Περιστέρι, όμως ο Μορέιρα απάντησε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις με το δεκάλεπτο να τελειώνει 47-51.

Στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου το Περιστέρι με Μορέιρα και Καράμπελα προηγήθηκε με 8 (47-55), όμως οι Χάνλαν και Ντέιβις με δικές τους ατομικές προσπάθειες απάντησαν και έβαλαν και πάλι τον Ηρακλή στο παιχνίδι (53-55). Ο Χάτσερ στα μισά του δεκαλέπτου πέτυχε ένα τρίποντο «μαχαιριά», καθώς έδωσε στο Περιστέρι ένα καλό προβάδισμα 7 πόντων (53-60). Ο Κίνγκσλει με 4 δικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (55-64), ο Σούλερ πέτυχε ένα δίποντο, όμως ο Χάτσερ απάντησε με 2:00 να απομένουν για το τέλος. Ο Χάνλαν ευστόχησε από τη γραμμή των βολών όμως ο Χάτσερ πέτυχε και πάλι ένα μεγάλο τρίποντο βάζοντας ουσιαστικά τη σφραγίδα για τη νίκη του Περιστερίου (62-71). Ο Ζάρας απάντησε από τα 6.75, στη συνέχεια οι παίκτες του Ηρακλή με συνεχόμενα φάουλ στέλνανε τους αντιπάλους τους στη γραμμή των βολών με τους Περιστεριώτες να ευστοχούν και να παίρνουν τελικά ένα σπουδαίο διπλό με 69-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-32, 47-51, 69-76