Υπάρχει «ζωή» στον Άρη – Μεγάλη νίκη με τον Ηρακλή (69 – 63)

Με κατάθεση ψυχής ο Άρης υπέταξε τον Ηρακλή στο Αλεξάνδρειο

Ο Άρης ξεπέρασε άγχος, πίεση και εφιαλτικό ξεκίνημα υπέταξε τον Ηρακλή (69-63) με όπλο τον κόσμο του κι είναι ακόμα ζωντανός στη μεγαλύτερη μάχη της ιστορίας του.

Ο Άρης μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, όπου η πίεση έκανε αισθητή την παρουσία της σε κάθε κίνηση των παικτών του Σάββα Καμπερίδη, μπόρεσε να αντιδράσει μέσα από την άμυνα του και την επιθετική ικανότητα του Μποχωρίδη αλλά κυρίως του Μόρις στο σημείο όπου έκανε το σερί που του έδωσε το προβάδισμα.

Ο Ηρακλής στο πρώτο μέρος παρά την πίεση του Άρη, είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο αντιμετώπισε προβλήματα, ειδικά από την στιγμή που ο Χάνλαν «εγκλωβίστηκε» στο μαρκάρισμα των γηπεδούχων και βγήκε εκτός αγώνα.

Ο Άρης από τις πρώτες του επιθέσεις έδειξε αγχωμένος, με την πίεση για την νίκη να είναι αφόρητη στις πλάτες των παικτών του, οι οποίοι ήταν εξαιρετικά άστοχοι, προσπαθώντας να απειλήσουν κυρίως από τα 6.75 χωρίς επιτυχία. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ηρακλής, ο οποίος μπόρεσε να ξεδιπλώσει τις επιθετικές του αρετές. Έτσι το αρχικό 3-3 έγινε 5-18 στο 8ο λέπτό, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προσωρινά μείωσαν σε 9-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ελπίζοντας σε μία αντεπίθεση στην δεύτερη περίοδο.

Αυτή έγινε στο πρώτο δίλεπτο όταν και ο Άρης μείωσε σε 16-18, αλλά η απάντηση του Ηρακλή ήταν άμεση με ένα σερί 6-0 για το 16-24 στο 14ο λεπτό με τον Χάνλαν.  Ο Άρης πίεσε στην άμυνα προκειμένου να επιστρέψει στον αγώνα και τα κατάφερε μειώνοντας σε 29-30, πριν το 29-32 του πρώτου ημιχρόνου. Χαρακτηριστικό της πιεστικής άμυνας του Άρη, το γεγονός ότι ο Ηρακλής δεν σκόραρε δίποντο στην δεύτερη περίοδο (τέσσερα τρίποντα και δύο βολές), έχοντας πάντως 53.8% από τα 6.75.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Ηρακλής φάνηκε να έχει τον έλεγχο όταν προηγήθηκε με 29-35 αλλά και με 36-41 στο 25ο λεπτό. Και κάπου εκεί ξεκίνησε το… σόου του Μόρις, ο οποίος με οχτώ συνεχόμενους πόντους φώναξε «παρών» και παρέσυρε τους συμπαίκτες του με πρώτο και καλύτερο τον Μπράουν. Στην άμυνα ο Άρης πίεσε στην περιφέρεια τον Ηρακλή, βγάζοντας εκτός αγώνα τον Χάνλαν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα σερί 13-0 και ανατροπή για τους γηπεδούχους (49-41 στο 29ο), με τον Μπράουν να στέλνει στην εκπνοή την διαφορά στους 9 πόντους (51-42) και τον Άρη να ολοκληρώνει ένα επιμέρους σερί 15-1.

Ο Άρης προηγήθηκε με 53-42, αλλά ο Ηρακλής μπόρεσε να συνέλθει από το… σοκ και να μειώνει την διαφορά, φτάνοντας στο -4 (60-56), με 2΄και 30΄΄ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Καστρίτης επέλεξε μία μικτή άμυνα ζώνης, προκειμένου να βγάλει εκτός ρυθμού τον Μπράουν και το πέτυχε, δημιουργώντας πρόβλημα στον Άρη. Μάλιστα με καλάθι του Σούλερ η διαφορά… έπεσε στους δύο πόντους (60-58). Ο Άρης μπήκε αποφασισμένος μετά το τάιμ άουτ και απάντησε με ένα σερί 6-0 για το 66-58, στα 50΄΄ πριν το τέλος.

Η αντίδραση του Ηρακλή δεν ήρθε ποτέ με τους «κίτρινους» να παίρνουν μία νίκη η οποία τους κρατάει... ζωντανούς στην υπόθεση παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 29-32, 51-42, 69-63.

Πηγή: sdna.gr