Κόλλησε στο «Χ» ο Άρης στη Λάρισα – Ρατσιστική επίθεση στον Μπα

Στο μηδέν μηδέν έμειναν οι δύο ομάδες, ενώ επίθεση δέχτηκε ο παίκτης των κιτρίνων από οπαδούς

Η παράδοση καλά κρατεί για τον Αρη που για μία ακόμα φορά δεν κατάφερε να φύγει νικητής από την έδρα των Θεσσαλών. Η τελευταία νίκη των Κιτρίνων, στην έδρα της ΑΕΛ, ήταν πριν από 29χρόνια και πιο συγκεκριμένα στις 2 Δεκεμβρίου του 1990 (0-1 με γκολ του… Λαρισινού Μιχάλη Ζιώγα). Το τελικό 0-0, είναι το πιο δίκαιο αποτέλεσμα βάσει εξέλιξης του αγώνα. Αυτή ήταν η πέμπτη σερί ισοπαλία για τις δύο ομάδες όταν έρχονται αντιμέτωπες στην έδρα της ΑΕΛ.

Το παιχνίδι σε κανένα σημείο του δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή (οι Θεσσαλοί με τον Κάτσε στο 63' και οι Θεσσαλονικείς με τον Γκάμα στο 58'). Γενικώς, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε μία μάχη... λαθών. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το 60' ο αριθμός αυτών ήταν στα 77(!), δείγμα της κακής ποιότητας αγώνα.

Η επιλογή του Μίχαελ Ενινγκ να παρατάξει ίδια ενδεκάδα σε τρίτο σερί παιχνίδι μέσα σε διάστημα μίας εβδομάδας φαίνεται πως δεν του βγήκε, ενώ αντίθετα, η επιλογή του Μιχάλη Γρηγορίου να αλλάξει και πάλι τον σχηματισμό (έπαιξε με 3-5-2) του βγήκε, αφού κατάφερε να σταματήσει τα επιθετικά ατού των Κιτρίνων. Με τον βαθμό της ισοπαλίας ο μεν Αρης πήγε στους 26 και συγκατοικεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με την Ξάνθη, η δε ΑΕΛ πήγε στους 23.

Ρατσιστική επίθεση στον Μπα

Μικρή ένταση προκλήθηκε στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Άρη στο AEL FC Arena, μετά από ρατσιστικά συνθήματα των οπαδών της Λάρισας, προς τον Αμπού Μπα. Εξαλλος ο Γάλλος μέσος των Κιτρίνων.

Ο νεαρός χαφ του Άρη αντέδρασε έντονα όταν από την κερκίδα ακούστηκαν κάποια ρατσιτστικά σχόλια από τους οπαδούς της ΑΕΛ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή της αναμέτρησης.

Μετά από λίγα λεπτά έντασης τα πνεύματα ηρέμησαν, με τον διαιτητή του αγώνα, Δημήτριο Καραντώνη, να συνεχίζει κανονικά το ματς.

Πάντως, ο Γάλλος μέσος του Αρη, ήταν εκτός εαυτούς κάτι που φάνηκε και από τις αντιδράσεις του.

Πηγή: sdna.gr