Ήττα 2-0 στο ΟΑΚΑ για τον ΠΑΟΚ - Στο -2 από την κορυφή

panathaikos-paok

Κατώτερος των περιστάσεων εμφανίστηκε ο δικέφαλος ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Παναθηναϊκός - Νικητής ο Δώνης στη μάχη των πάγκων

Δεν σταματά πουθενά και μοιάζει με… τρένο ο Παναθηναϊκός! Μία ημέρα πριν από τα 112α γενέθλιά του, το τριφύλλι θριάμβευσε επί του ΠΑΟΚ στο αποψινό ντέρμπι του ΟΑΚΑ με 2-0 (49’ Μακέντα-56’ Χατζηγιοβάνης), έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και συνεχίζει ακάθεκτο.

Οι «πράσινοι» νίκησαν για πρώτη φορά τον ΠΑΟΚ μετά το 3-2 στην Τούμπα τον Μάιο του 2017 στα πλέι οφ και έχουν μόλις μία ήττα από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο στα δεκατέσσερα τελευταία τους ματς.

Επιπλέον, η άμυνα του Παναθηναϊκού υπερασπίστηκε απόψε το ρεκόρ που έκανε πριν από 55 χρόνια η τότε επίθεση του Παναθηναϊκού (που σκόραρε για 57 αγώνες από το Μάρτιο του 1963 μέχρι το Φεβρουάριο του 1965), καθώς ο ΠΑΟΚ σταμάτησε στους 56.

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε επηρεασμένος αγωνιστικά απ’ όσα έχουν συμβεί τις τελευταίες ημέρες εκτός γηπέδων, ήταν κατώτερος των περιστάσεων και γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα μετά απ’ αυτήν απέναντι στον Αρη, χάνοντας ταυτόχρονα πολύτιμο έδαφος στη μάχη του για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν προσεκτικά στο ξεκίνημα του ματς αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που απώλεσε την πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του ντέρμπι, με τον Σβιντέρσκι να βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη από έξοχη κάθετη του Μίσιτς αλλά να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Η ευκαιρία αυτή έδωσε αυτοπεποίθηση στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα μετά το πρώτο 15λεπτο και στο 16’ ισοφάρισε τις ευκαιρίες με τον Μακέντα να σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή.

Οι πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο και ήταν πιο απειλητικοί όταν πίεζαν ψηλά την άμυνα του Δικεφάλου, με τον Βαρέλα να κάνει δύο σοβαρά λάθη που δεν εκμεταλλεύτηκαν δεόντως οι γηπεδούχοι παρότι μπήκαν στην περιοχή του Ζίβκοβιτς.

Από ένα λάθος του Γιαννούλη στο 45+1’ το τριφύλλι άνοιξε το σκορ με τον Μακέντα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ιταλού επιθετικού.

Ο ΠΑΟΚ είχε ως κινητήριο μοχλό τον Μίσιτς που δέσποζε στο κέντρο, όχι όμως και την επιβολή του ρυθμού του ντέρμπι, καθώς το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την κατοχή της μπάλας υπέρ του Παναθηναϊκού (63%-37%) και τις τελικές οριακά υπέρ του ΠΑΟΚ (2-3).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ωστόσο, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα (49’) σε καθαρή ανατροπή του Δώνη από τον Ινγκασον (1-0).

Και σαν να μην έφτανε αυτό, μία τρομερή μπαλιά του Σένκεφελντ στο 56’ έβγαλε τον Χατζηγιοβάνη μόνο του με τον Ζίβκοβιτς και ο ταλαντούχος εξτρέμ έκανε το 2-0 μέσα σε πανδαιμόνιο.

Ο Αμπελ Φερέιρα ρίσκαρε μετά το προβάδισμα των δύο γκολ του Παναθηναϊκού και ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 71’ (με Μπίσεσβαρ, Ακπομ και Πέλκα), ενώ ο Δώνης απάντησε με 5-4-1 από το 76’.

Με εξαίρεση ωστόσο μία τρομερή ενέργεια του Μίσιτς που απέκρουσε σωτήρια ο Διούδης στο 84’, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να απειλήσει τους πράσινους.