Όρθιος στην Τρίπολη ο Άρης (1-1) - Μπορούσε και νίκη κόντρα στον Αστέρα

Ισοπαλία για τον Άρη στη δύσκολη έδρα του Αστέρα Τρίπολης

Είχε τις ευκαιρίες του για να φύγει με το “διπλό” από την Τρίπολη ο Άρης, όμως έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα, παρότι προηγήθηκε (13΄Βέλεθ) για την 23η αγωνιστική της Super League 1.

Οι “κιτρινόμαυροι” αύξησαν κατά έναν βαθμό την διαφορά από τους διώκτες τους, παραμένοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 33 βαθμούς. Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο Κύπελλο και την ρεβάνς της Πέμπτης στο Περιστέρι, για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Στο τέρμα ξεκίνησε ο Παπαδόπουλος για τον Αστέρα Τρίπολης. Στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά οι Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Κώτσιρας, στο κέντρο οι Μουνάφο και Ιγκλέσιας, στη δεξιά πτέρυγα ο Ντέλετιτς, αριστερά ο Μαρκ Φερνάντεθ και στην επίθεση οι Μπαράλες και Κρέσπι σε σχηματισμό 4-4-2.

Χωρίς αλλαγές, συγκριτικά με το προηγούμενο ματς κόντρα στον Ατρόμητο για το Κύπελλο, σήμερα στην Τρίπολη ο Άρης. Ο Κουέστα στο τέρμα, με τους Ροζ και Κόρχουτ στα άκρα της άμυνας. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Βέλεθ-Δεληζήσης. Στα χαφ, ο Σάσα με τον Ματίγια, με τους Γκάμα και Φετφατζίδη στις πτέρυγες της επίθεσης. Δίδυμο στην επίθεση, οι Λάρσον και Ντιγκινί, σε σχηματισμό 4-4-1-1.

Από την αρχή του αγώνα ο Άρης πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και μάλιστα ήταν αυτός που έφτασε και πρώτος στο γκολ με τον Βέλεθ. Ο Φετφατζίδης κέρδισε κόρνερ, το χτύπησε ο ίδιος στο πρώτο δοκάρι, με τον Ροζ να γυρίζει και τον Βέλεθ με το κεφάλι στο 13΄, πάνω στην γραμμή να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

Στο 20΄ο Κόρχουτ δοκίμασε το πόδι του εκτός μεγάλης περιοχής, αλλά σημάδεψε τον Παπαδόπουλο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση στο 26΄. Ο Ιγκλέσιας πήρε την μπάλα εκτός της μεγάλης περιοχής του Άρη, σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και από νέα κόντρα, ο Μαρκ Φερνάντεζ με σουτ στην δεξιά γωνία του Κουέστα, ισοφάρισε σε 1-1.

Καλό και δυνατό σουτ του Φερνάντεζ στο 28΄, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κουέστα. Στο 35΄ ο Παπαδόπουλος διάβασε την φάση και πρόλαβε τον Λάρσον που έφευγε σχεδόν μόνος απέναντί του. Εξαιρετική ενέργεια και πάσα του Φέτφα στο 39΄, κακό κοντρόλ του Λάρσον, έχασε την ευκαιρία να απειλήσει, στην τελευταία καλή επιθετική προσπάθεια του Άρη στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, δεν απείλησε όμως, με τον Άρη να παίρνει άμεσα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, τα ηνία της αναμέτρησης και να δημιουργεί επικίνδυνες επισκέψεις στην εστία του Παπαδόπουλου.

Ευκαιρία για τον Άρη, στο 57΄, τελευταία στιγμή πριν κάνει την προβολή για το γκολ ο Ντιγκινί απομάκρυνε ο Κώτσιρας, σε γύρισμα του Λάρσον. Δύο φάσεις σε ένα λεπτό, στο 60΄για τον Άρη, με το καλό γύρισμα του Γκάμα αρχικά να περνά ανεκμετάλλευτο και στη συνέχεια καλό και δυνατό σουτ του Σάσα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Προσπάθεια του Φετφατζίδη στο 61΄, έφερε την μπάλα στο αριστερό από τα δεξιά, όμως σημάδεψε την αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

Κάκιστη ενέργεια του Κουέστα στο 66΄, που έκανε ντρίμπλα στον Μπαράλες, άνοιξε το κοντρόλ, αλλά βρήκε πρώτος την μπάλα στη συνέχεια, δεν υπήρχε κανένα πέναλτι, παρότι γκρίνιαξαν οι παίκτες του Αστέρα. Ωραία ενέργεια του Φέτφα, στο 68΄, τελευταία στιγμή έδιωξε ο Ιγκλέσιας, οι παίκτες του Άρη ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Πασαλίδη.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης λιγοστές καλές επιθετικές προσπάθειες από τις δύο ομάδες με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (64΄Μπόρχα Φερνάντεζ), Ντέλετιτς, Κρέσπι (77΄Ριέρα), Μπαράλες, Mαρκ Φερνάντεθ (90+2΄Βαλιέντε)

ΑΡΗΣ (Μ. Ένινγκ):  Κουέστα, Ροζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (89΄Τόνσο), Φετφατζίδης, Λάρσον (90+1΄Σόουζα), Ντιγκινί (68΄Ντουρμισάι)

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Κωνστάντιος (Εύβοιας) – Σπυρίδων Βασιλόπουλος (Έβρου)

4ος: Φώτης Πολυχρόνης (Πιερίας)

VAR: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) ΑVAR: Γιάννης Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας)

Πηγή: pressaris