Εύκολα στον τελικό η ΑΕΚ: 71-89 τον Διαγόρα Δρυοπιδέων

Την Κυριακή ο τελικός κόντρα στον Προμηθέα Πατρών

Ένα δεκάλεπτο (το τρίτο) ήταν αρκετό για να κάμψει η ΑΕΚ την αντίσταση του Διαγόρα Δρυοπιδέων στο Αιγάλεω, να νικήσει με 89-71 και να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου της Κυριακής, που ήδη περιμένει ο Προμηθέας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως κορυφαίους τους Γιόνας Μασιούλις και Νίκο Ρογκαβόπουλο με 21 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ από το ξεκίνημα βρήκε σθεναρή αντίσταση από τον Διαγόρα, καθώς ο Καράμπουλας με 15 πόντους είχε βάλει δύσκολα στο συγκρότημα του Παπαθεοδώρου.

Το 30-41 ήταν τιμητικό για τους γηπεδούχους που πάλευαν στα ίσα απέναντι σε μία ομάδα που έχουν μία κατηγορία απόσταση.  Στο τρίτο δεκάλεπτο μίλησε ο νεαρός Ρογκαβόπουλος, σερί τρίποντά του έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα της ΑΕΚ και με 29-13 επιμέρους σκορ, η Ένωση έβαλε ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση πρόκριση.

Ο Διαγόρας πραγματοποίησε την ύστατη προσπάθεια στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, αυτό δεν ήταν αρκετό και η ΑΕΚ με περίπατο την Κυριακή θα παλέψει για το 5ο κύπελλο της ιστορίας της.

Στα του ματς η ΑΕΚ από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις της και προηγήθηκε με εφτά πόντους (2-9) μετά από σερί πόντους του Ρέι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Καράμπουλα που πέτυχε 5 πόντους, ενώ ο Ρέι συνέχισε καυτός και από το τρίποντο διαμόρφωσε  το 7-14.

Το κάρφωμα του Σλότερ έστειλε το ματς στους 9 (9-18), με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 13-18 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Διαγόρας πλησίασε κι άλλο με τον Γκιουζέλη, αλλά η ΑΕΚ βρήκε σκορ με τον Γιαννόπουλο που έστειλε την διαφορά και πάλι στους 9 (16-25). Ο Καράμπουλας συνέχισε για την ομάδα  της Κύθνου (20-27), ενώ ο Καρασταμάτης μείωσε στους 4 αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να πάρει τάιμ άουτ με το σκορ στο 23-27. Και γιατί να μην το πιστέψουν οι γηπεδούχοι; Το τρίποντο του Κουκά έφερε το ματς στα ίσα (28-28), μέχρι βέβαια να ξυπνήσει ο Μασιούλις.

Ο Λιθουανός, μαζί με τον Ρογκαβόπουλο (2 τρίποντα), ήταν η αιτία που η ομάδα του πέρασε μπροστά και πάλι με 11 πόντους (28-39), με το 30-41 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του ματς δεν είχε και τεράστια αλλαγή σε σχέση με το πρώτο μισό. Αφού ο Καράμπουλας σκόραρε, οι φιλοξενούμενοι απαντούσαν,ενώ ο Ζήσης με ντράιβ έστειλε για πρώτη φορά  το ματς στους 17 πόντους  (34-51).

Ο Ρογκαβόπουλος λοιπόν ήταν εξαιρετικός, με ένα ακόμα τρίποντο ο νεαρός έκανε το 34-55.  Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου και με ένα επιμέρους 16-6 έκανε το 36-57 από τις βολές του Γιάνκοβιτς.

Ο Ρόγκα ήταν πρωταγωνιστής στο τρίτο δεκάλεπτο στέλνοντας το ματς στο 37-61 και στο 41-64 από ένα ακόμα τρίποντό του (το 4ο).

Με δύο καλάθια του Σλότερ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο όντας μπροστά με 27 πόντους (43-70).

Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να πέσουν αμαχητί, ο Καράμπουλας αρχικά και ο Πολυτάρχου στην συνέχεια ήταν οι υπεύθυνοι για το 8-0 της ομάδας του για το 51-70, που ανάγκασε σε τάιμ άουτ τον Παπαθεοδώρου. Και πάλι ο Πολυτάρχου με τον Κούκα έριξαν την διαφορά στους 13 (57-70), με την ΑΕΚ να αντιδράει άμεσα και με τον Μασιούλις και τον Γιαννόπουλο βρίσκει σκορ, και τον Τσάλμερς να γράφει το 59-80 και κάπου εκεί να μπαίνει τέλος σε οποιαδήποτε ελπίδα του Διαγόρα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 30-41, 43-70,  71-89

Πηγή: tanea