Με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη η Εθνική 73-63 τη Βουλγαρία

Με 19 πόντους πρώτος σκόρερ ο Μποχωρίδης

Η εμφάνιση δεν ήταν... απολαυστική ή η ιδανική, αλλά η δουλειά έγινε. Η Εθνική μας ομάδα κέρδισε την Βουλγαρία με 73-63 στην Πάτρα και ξεκίνησε με νίκη την παρουσία της στα προκριματικά του Eurobasket 2021. Η έλλειψη χημείας ήταν εμφανέστατη, αλλά η εμπειρία και η ποιότητα «κυριάρχησαν» τελικά, απέναντι σε μία ομάδα που έχει σίγουρα χαμηλό «ταβάνι». Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Λευτέρης Μποχωρίδης (19 πόντοι, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ με 5/8 σουτ), θετικός ο Λίνος Χρυσικόπουλος (13 πόντοι, 5/7 σουτ), πάλεψε ο Ντι Μποστ (14 πόντοι, 7 ασίστ) από τους ηττημένους.

Άκρως ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Η Βουλγαρία εμφανίστηκε πιο «δεμένη» και το low tempo παιχνίδι της έμοιαζε να αποσυντονίζει την Εθνική μας, η οποία πάντως κράτησε ελαφρύ προβάδισμα στο 10ο λεπτό (19-17). Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε μέχρι το 17' (32-32), όταν η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ανέβασε «στροφές» και «έτρεξε» επιμέρους 8-2 για να αποκτήσει προβάδισμα έξι πόντων στην ανάπαυλα (40-34).

Η εικόνα κυριαρχίας από την πλευρά της Εθνικής εδραιώθηκε στη τρίτη περίοδο. Με ηγέτη τον Μποχωρίδη και σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης και στο 30ο λεπτό έφτασαν στο +8 (54-46). Οι Βούλγαροι έμειναν πίσω ακόμα και με δέκα (60-50, 34'), όμως στο τέλος πάλεψαν να επιστρέψουν στο ματς και μείωσαν στο καλάθι (64-62), τρία λεπτά πριν το τέλος. Μποχωρίδης και Χρυσικόπουλος ανέλαβαν δράση σε αυτό το σημείο και η «γαλανόλευκη»... καθάρισε με άγχος το ματς.

Δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63