Θρίαμβος Τσιτσιπά για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο Open Μασσαλίας

Repeat στη Μασσαλία για τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα όλων των εποχών

Όπως και πέρυσι, έτσι κι εφέτος, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε το τρόπαιο στο Open της Μασσαλίας. Ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής νίκησε με 6-3, 6-4 σε 86 λεπτά τον φορμαρισμένο 19χρονο Καναδό Φελίξ Οζέ Αλιασίμ και έφτασε τους πέντε ATP τίτλους στην καριέρα του.

Από την αρχή του ματς ο Τσιτσιπάς επέβαλλε τον ρυθμό του. Ήταν ποιλύ ψύχραιμος απέναντι στον αντίπαλό του, αναγκάζοντάς τον στην 5η σερί του ήττα σε τελικό ΑΤΡ διοργάνωσης!.

Ο κορυφαίος τενίστας όλων των εποχών στην Ελλάδα χρειάστηκε 1 ώρα και 24 λεπτά για να νικήσει το νο 18 της παγκόσμιας κατάταξης και να υπερασπιστεί με άνεση το τρόπαιο που κατέκτησε πέρυσι στο λιμάνι του γαλλικού νότου. Μετά την Στοκχόλμη το 2018, τη Μασσαλία, το Εστορίλ και το Λονδίνο πέρυσι, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγύρισε τον παρθενικό του τίτλο για το 2020.

Μάλιστα, δεν έχασε ούτε σετ στην πορεία του, κάνοντας πειστικές εμφανίσεις, κέρδισε κατά σειρά τους Ίμερ, Πόσπισιλ, Μπούμπλικ και Αλιασίμ και στέφθηκε δικαιωματικά πρωταθλητής στο Open 13 Provence.

Στον τελικό, ο Τσιτσιπάς σέρβιρε με τρομερά ποσοστά επιτυχίας (έπαιξε 73% των πόντων του πίσω από 1ο σερβίς), εκμεταλλεύτηκε 3/9 ευκαιρίες για μπρέικ και ήταν σοβαρός από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο του τελικού.