Ζούγκλα έκανε το ΟΑΚΑ η ΑΕΚ – «Σφαγή» Άρη (2-1), χτύπησαν τον γυμναστή

Φωνάζει ο Άρης για άδικη κόκκινη κάρτα και τραυματισμό του γυμναστή τους

Έχασε αλλά ελπίζει ο Άρης στην πρόκριση, σε ένα ματς που λίγο έλειψε να γίνει ροντέο μετά τις ανεξήγητες αποφάσεις του διαιτητή και την «μπούκα» των οπαδών της ΑΕΚ, που κόντεψαν να τινάξουν το παιχνίδι στον αέρα.

Ο Άρης έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται για την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ματίγια, ενώ η ομάδα από τη Θεσσαλονίκη είδε το γυμναστή της να πέφτει τραυματισμένος μετά την είσοδο των οπαδών της ΑΕΚ. Μάλιστα, ο Άγγελος Χαριστέας απείλησε με αποχώρηση από το γήπεδο, ο αγώνας διεκόπη προσωρινά, αλλά μετά από 6 λεπτά ο Πορτογάλος διαιτητής Ντίαζ κάλεσε τις δύο ομάδες να επιστρέψουν όπως και έγινε. Επίσης, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όπως τονίζει και ανακοίνωση του Άρη, ο πρόεδρος της ΑΕΚ Γιάννης Μελισσανίδης επιτέθηκε στους διαιτητές, αλλά και στον Καρυπίδη.

Πως εξελίχθηκε το ματς

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο ΟΑΚΑ στο 8ο λεπτό εναντίον του Άρη, με τον Πέτρο Μάνταλο να ολοκληρώνει με ωραίο πλασέ την τρομερή πάσα του Λιβάγια με τακουνάκι.

Άμεση η απάντηση του Άρη που κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σβάρνα του στον Λάρσον, με τον Μπρούνο Γκάμα να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι. Ο Πορτογάλος έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Τσιντώτα, με τον πορτιέρε της ΑΕΚ να πέφτει σωστά, αλλά να μην μπορεί να απομακρύνει τη μπάλα.

Το δεύτερο ημίχρονο που άρχισε με καθυστέρηση 25 λεπτών, ξεκίνησε με κόκκινη κάρτα. Ο Χαβιέ Ματίγια αποβλήθηκε στο 49' για μαρκάρισμα με τις τάπες πάνω στον Λιβάγια, με τον διαιτητή αρχικά να του δείχνει κίτρινη κάρτα και έπειτα μέσω χρήσης του VAR να αλλάζει την απόφασή του και να δείχνει απευθείας κόκκινη.

Λίγο αργότερα, η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα εναντίον του Άρη στο 56ο λεπτό με τον Βράνιες να κερδίζει τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, και να κάνει το 2-1 μετά από κόρνερ του Βέρντε.

Αμέσως μετά το γκολ, υπήρξε εισβολή οπαδών της ΑΕΚ στο γήπεδο, με τον γυμναστή του Άρη να πέφτει τραυματισμένος στο γήπεδο και το διαιτητή να στέλνει τις ομάδες στους πάγκους, για προσωρινή διακοπή.

Το ματς συνεχίστηκε κανονικά, παρά τις διαμαρτυρίες των Θεσσαλονικέων και οι καθυστερήσεις που κρατήθηκαν στο τέλος του παιχνιδιού ήταν δέκα ολόκληρα λεπτά.

Το σκορ παρέμεινε στο 2-1, με τον Άρη να έχει την ευκαιρία να δώσει απαντήσεις στο δεύτερο ματς, στο Κλέανθης Βικελίδης, που αναμένεται να είναι… καυτό.