Έπος ΠΑΟΚ στην Τούμπα - "Έλιωσε" τον Ολυμπιακό (3-2) με ανατροπή

paok

Ο Δικέφαλος ανέτρεψε το εις βάρος του 0-2 των πρώτων λεπτών και με 3-2 απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός σε μια αδιανόητη ματσάρα που αφήνει ακόμη ανοιχτούς λογαριασμούς με φόντο τη ρεβάνς στο Γ.Καραϊσκάκης και τους «ασπρόμαυρους» με το χαμόγελο στα χείλη δεδομένου πως επέστρεψαν από το 0-2, επικράτησαν των Πειραιωτών με το τελικό 3-2, καταρρίπτοντας το αήττητο των «ερυθρόλευκων» στις εγχώριες διοργανώσεις με μέταλλο και ψυχή νταμπλούχων Ελλάδος!

Από την κόλαση στον παράδεισο και το αντίστροφο. Δρομολόγιο για δύο. Μέσα σε 12 λεπτά, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός φρόντισαν να δώσουν την πιο χορταστική παράσταση στην πρόσφατη ιστορία των ντέρμπι, σημειώνοντας συνολικά τέσσερα τέρματα. Ο πρώτος λόγος ανήκε στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το «μουδιασμένο» ξεκίνημα των γηπεδούχων, στόχευσαν στα δεξιά και «χτύπησαν» μόλις στο 3ο λεπτό με τον Χασάν. Μια φάση που ξεκινάει από οφσάιντ του Βαλμπουενά (σ.σ. δεν υποδείχθηκε από το VAR) που σηκώνει τη μπάλα για τον Αιγύπτιο επιθετικό, ο οποίος με διπλή προσπάθεια νικάει τον Πασχαλάκη για το 0-1.

Όσο οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπαθούσαν να συνειδητοποιήσουν τι έγινε, ο Ολυμπιακός δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το μομέντουμ του και στο 8' είδε να... αγκαλιάζει την πρόκριση με συνοπτικές διαδικασίες μετά την εξαιρετική συνεργασία Τσιμίκα - Βαλμπουενά που έφερε το γκολ για τους Πειραιώτες με κεφαλιά ψαράκι του Γκιγιέρμε που είχε τη... συνδρομή Καντουρί, στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα.

Η Τούμπα άρχισε να «βράζει», ο ΠΑΟΚ έψαχνε σφυγμό, μια πρώτη σπίθα αντίδρασης για να σηκώσει κεφάλι. Και το σενάριο που εκτυλίχθηκε μέσα σε δύο λεπτά, φάνταζε για τους γηπεδούχους ονειρικό. Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του Πέλκα, ο οποίος με δυνατό πλασέ, μείωσε σε 1-2, αναπτερώνοντας το ηθικό της ομάδας του. Κάτι που πιστοποίησε και δύο λεπτά αργότερα σε συνδυασμό με την ποιότητα του Μίσιτς, ο οποίος από το ημικύκλιο της περιοχής, «εκτέλεσε» με το δεξί και έγραψε το 2-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες πήγαν το ματς στην ένταση, στο υψηλό τέμπο και στις δυνατές «μονομαχίες» σε ένα... τρελό πρώτο μέρος, ψάχνοντας τους χώρους και κυρίως τα λάθη της άμυνας που ήταν εκατέρωθεν πολλά και έδιναν... δικαιώματα λόγω της έλλειψης καθαρού μυαλού και ψυχραιμίας δεδομένης της εξέλιξης που είχε το ματς με το «καλημέρα».

Στο β΄ημίχρονο, σαν σε επανάληψη αλλά χωρίς την αποτελεσματικότητα του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έμοιαζε ικανός να κάνει τη ζημιά, έχοντας ως βαρόμετρο τον Βαλμπουενά αλλά ο μοιραίος Σισέ δεν έγινε... ωραίος παρά το γεγονός πως προειδοποίησε δις τους «ασπρόμαυρους», έχοντας ακόμη και δοκάρι στο 53΄.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου σε αυτές τις περιπτώσεις μίλησε και στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ να φέρνει τα πάνω - κάτω, κάνοντας την ολική ανατροπή στο 69΄ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέλκα που καταλόγισε ο Ισπανός ρέφερι σε χέρι του Σεμέδο. Ο Έλληνας μεσοπιθετικός βρέθηκε απέναντι στον 17χρονο Τζολάκη, ο οποίος αν και έπεσε σωστά, νικήθηκε για το 3-2.

Μαρτίνς και Φερέιρα προχώρησαν σε αναπροσαρμογή πλάνου με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να «φρεσκάρει» τη δεξιά του πλευρά, ρίχνοντας στο τέλος και τον Ελ Αραμπί προκειμένου να τα παίξει όλα γι΄όλα και τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να ανακατεύει την τράπουλα μετά την αποβολή του Γιαννούλη με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας για περίπου δέκα λεπτά την ομάδα του με δέκα παίκτες.