Νίκη-ανάσα για τον Άρη στο Παλέ (88-77) στη μάχη παραμονής!

aris

Συνεχίζει τη μάχη της παραμονής ο Άρης

Ο Άρης επικράτησε του Ήφαιστου Λήμνου με 88-77 στο Nick Galis Hall και πήρε οξυγόνο στην προσπάθειά του να αναρριχηθεί στην… επιφάνεια της Basket League.

Οι «κίτρινοι» παρουσίασαν δύο αγωνιστικά πρόσωπα καθώς έπαιξαν αποτελεσματική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο κατάφεραν να δεχθούν 56 πόντους! Ο Ήφαιστος πλήρωσε την πολύ κακή εμφάνιση του πρώτου μέρους καθώς ήταν εξαιρετικά δύσκολο να επιστρέψει ολοκληρωτικά από το -21

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο, με διαδοχικά pick n’ roll είτε με τον Ντραγκίτσεβιτς είτε με τον Μιλόσεβιτς ήταν συνεπής στην επίθεση αλλά και αποτελεσματικός με 7/11 προσπάθειες και προηγήθηκε με 11-4 στα μισά της περιόδου αλλά και με 24-11 στο τέλος αυτής. Από την άλλη πλευρά, ο Ήφαιστος δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι με 4/22 σουτ και πολλές πεταμένες επιθέσεις παρά τα οκτώ επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε.

Ο Κεν Μπράουν φρόντισε για τη διατήρηση των ίδιων ρόλων στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά και για την αύξηση της διαφοράς καθώς ο Αμερικανός εκτέλεσε αλλά και δημιούργησε για τους συμπαίκτες του. Η διαφορά έφτασε στο +20 (36-16) μετά συμπλήρωσε τεσσάρων λεπτών στη δεύτερη περίοδο καθώς ο Ηφαιστος παρέμεινε άστοχος (6/26 σουτ) κι έκανε εύκολα το λάθος. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 42-21.

Ο Άρης επανέλαβε το λάθος που έκανε και στον αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου καθώς δεν χρησιμοποίησε τα ομαδικά του φάουλ δίνοντας βολές στον Τζέρι Σμιθ. Ο τελευταίος μαζί με τον Γκίλμπερτ πέτυχαν όλους τους πόντους του Ήφαιστου στα πρώτα 4:30 αγωνιστικά λεπτά (52-36), για να ακολουθήσει και η έκρηξη του Χαριτόπουλου και η διαφορά μειώθηκε στα επίπεδα των εννιά πόντων (55-46, 28:30). Εκεί ένα τρίποντο του Φιτζπάτρικ κι ένα έμμεσο τρίποντο Μπράουν κράτησαν τη διαφορά για τον Άρη (63-52, 30’). Χαρακτηριστικό πάντως είναι το γεγονός ότι ο Ηφαιστος στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε όσους πόντους πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έδωσε λύσεις στον Άρη στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου κι έτσι οι γηπεδούχοι διατήρησαν διαφορά ασφαλείας (72-58) για να ακολουθήσει και η καταλυτική παρουσία του Τόρλιν Φιτζπάτρικ. Έτσι ο Άρης διατήρησε τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος κι έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77