Πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ στα play off: 3-1 τον ΟΦΗ (VIDEO)

Mε σκόρερ Τζόλη, Άκπομ και Ελ Καντουρί ο ΠΑΟΚ επικράτησε πολύ δύσκολα του ΟΦΗ 3-1

Δια πυρός και σιδήρου, αλλά κυρίως βγάζοντας αντίδραση, ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να επικρατήσει του ΟΦΗ στην Τούμπα με 3-1 και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ έπειτα από δύο ανεπιτυχείς προσπάθειες απέναντι σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Η επικράτηση του Δικέφαλου πάντως ήταν περιπετειώδης καθώς η κρητική ομάδα βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου. Το εξαιρετικό ταλέντο όμως του... πρωτάρη Τζόλη και η ποιότητα του Ακπομ και του Ελ Καντουρί στο φινάλε, έδωσαν μια σημαντική νίκη και μια ακόμη πιο σημαντική ανάσα στην ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα που παραμένει ζωντανή στο κυνήγι του εισιτήριου για τα προκριματικά του Champions League.

Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του ματς και μέχρι το cooling break του α' ημιχρόνου στο 23' έβγαλε σχεδόν όλες τις παθογένειες που έχει παρουσιάσει στα πλέι οφ μέχρι στιγμής. Σταδιακά όμως άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο η ομάδα του Φερέιρα που άγγιξε το γκολ δύο φορές στο 40' με τον Ελ Καντουρί, ο οποίος όμως νικήθηκε αρχικά από τον Γουάιλι κι εν συνεχεία από το δοκάρι. Μάλιστα το ημίχρονο έκλεισε με νέα μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ καθώς τούτη τη φορά ο Ακπομ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ από καλή θέση στο 45'.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε να μπαίνει με... φόρα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά αιφνιδιάστηκε στο 49' και βρέθηκε να κυνηγά το σκορ. Στο 49' ο Στάικος σούταρε από μακριά, ο Πασχαλάκης απέκρουσε ασταθώς και ο Νέιρα, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ (0-1).

Οι παίκτες του Δικέφαλου... πάγωσαν προσωρινά αλλά σταδιακά άρχισαν να ψάχνουν αντίδραση. Και τη βρήκαν σχετικά γρήγορα με τον νεαρό και εξαιρετικά ταλαντούχο Τζόλη, ο οποίος στο 58' με θαυμάσιο τελείωμα ισοφάρισε (1-1). Είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή μόλις τρία λεπτά πριν. Και στην πρώτη του επαφή έστειλε την μπάλα... συστημένη στα δίχτυα σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Πηγή: ethnos