Αυτοκτονία Άρη: Έχασε τον τελικό σε απόλυτο θρίλερ! (VIDEO)

«Σκότωσε» τις ελπίδες του Άρη για τον τελικό ο Λιβάγια

Με τον κόσμο να «στήνει» κερκίδα αρκετή ώρα πριν να αρχίσει ο ημιτελικός στο Κλεάνθης Βικελίδης, ο Άρης δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση αν και βρέθηκε να νικά με 2-0. Στο 95 όμως ο Λιβάγια με γκολ έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας το 2-1 του πρώτου αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς μεγάλες φάσεις, με την ΑΕΚ να απειλεί στο 19΄ και στο 30΄ με τον Κουέστα να δηλώνει όμως παρών.

Στο 31ο λεπτό χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Κόρχουτ να κλέβει από τον Βέρντε, αλλά να μην γυρνάει σωστά στο πέναλτι και τον Μπάρκα να απομακρύνει με το σώμα. Το ημίχρονο έκλεισε με απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ολιβέιρα να αστοχεί από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από κόρνερ

Το πρώτο γκολ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό, όταν ο Φέτφατζίδης έκανε εντυπωσιακή ενέργεια από τα δεξιά, γύρισε με το δεξί και ο Μαντσίνι την έσπρωξε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 και δίνοντας σκορ πρόκρισης για τον Άρη.

Η ΑΕΚ με την πλάτη στον τοίχο, αναγκάστηκε να βγει μπροστά και στο 75΄ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Σιμόες.

Ο νεοεισελθών Νιτγκινί φάνηκε πως κλειδώνει την πρόκριση στο 93 όμως ο Λιβάγια δύο λεπτά αργότερα έγραψε το 2-1 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί όλα τελείωσαν όταν στο το 102΄, η ΑΕΚ έφυγε στην κόντρα, ο Λιβάγια βγήκε μόνος απέναντι στον Κουέστα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ισπανού για το 2-2, σκορ πρόκρισης για τους φιλοξενούμενους

ΑΡΗΣ (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Σάσα, Κόρχουτ, Ματίγια, Τόνσο (96΄Μαρτίνες), Φετφατζίδης (78΄Μπα), Γκάμα (89΄Ντιγκινί), Λάρσον (49΄Μαντσίνι), Ιντέγε

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης (46΄Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (64΄Χουλτ), Σιμόες, Κρίστιτσιτς (73΄Αραούχο), Μάνταλος, Βέρντε (65΄Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία)

Βοηθοί: Μάριο Ντικς (Ολλανδία) – Χέσελ Στέγκστα (Ολλανδία)

4ος: Διαμαντόπουλος

VAR: Γιόακιμ Κάμφιους (Ολλανδία) – Κωσταράς