Αγγαρεία έκανε ο Άρης στο ΟΑΚΑ

Ήττα από τον Παναθηναϊκό με 2-0

Με αρκετές αλλαγές και μόλις 3 παίχτες στον πάγκο, μετά τις αποχωρήσεις παιχτών που αποχώρησαν από το ρόστερ με τη λήξη των συμβολαίων τους, παρατάχθηκε ο Άρης απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για τα play off, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0.

Ο Γερμανός τεχνικός των κιτρίνων, Μίκαελ Ένινγκ παρέταξε τον Έμαν κάτω από τα δοκάρια, ενώ δεξί μπακ βρέθηκε ο Μπακούτσης. Αριστερά στην άμυνα ξεκίνησε ο Κόρχουτ ενώ στα στόπερ οι Ροζ και Μπαγκαλιάνης.

Μπροστά τους στα χαφ οι Σάσα και Ματίγια, αριστερά μπροστά ο Ντουάρτε, στα δεξιά ο Μαρτίνες, με τον Γκάμα πίσω από τον προωθημένο Μαντσίνι.

Παρά τις απουσίες ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι χωρίς να κινδυνεύσει, κερδίζοντας με το πέρασμα του χρόνου μέτρα στο γήπεδο και απειλώντας τον ΠΑΟ.

Στο 19ο λεπτό ο Γκάμα απείλησε με σουτ με το Χριστογεώργο, που ξεκίνησε βασικός τερματοφύλακας αντί του Διούδη για τους πράσινους, να μπλοκάρει εύκολα.

Πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Άρη στο 28ο λεπτό, όταν ο Γκάμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, είδε την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δοκάρι του Χριστογεώργου.

Στο 36΄ ήταν η σειρά του Ματίγια να απειλήσει, με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Αντίθετα στο ρυθμό του αγώνα, ο Παναθηναϊκός χωρίς να έχει σημειώσει κάποια ευκαιρία, κατάφερε να σκοράρει στο 41΄, με σουτ του Κουρμπέλη που σημάδεψε στη γωνία του Έμαν.

Στις καθυστερήσεις ο Ντουάρτε τραυματίστηκε αποχωρώντας από τον αγωνιστικό χώρο σφαδάζοντας, με το Διαμαντόπουλο να παίρνει τη θέση του και τον Άρη να έχει μόλις 2 παίχτες πλέον στη διάθεση του από τον πάγκο για το 2ο ημίχρονο, με τον ένα μάλιστα να είναι ο Κουέστα.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης έδειξε πως δεν είχε δυνάμεις κυρίως ψυχικά να αντιδράσει, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ, να έχει τον έλεγχο του αγώνα, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για να πετύχει και άλλα γκολ.

Στο 50ο λεπτό ο Καμπετσής σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Έμαν, ενώ οχτώ λεπτά αργότερα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των κιτρίνων, μετά από όμορφη ομαδική ενέργεια των γηπεδούχων. Το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε μετά από έλεγχο στο VAR, καθώς όπως φάνηκε ο Μακέντα στην αρχή της φάσης είχε κάνει φάουλ στον Μαρτίνες.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την κατοχή, με τον Άρη να δείχνει επικίνδυνος μόλις στο 78΄, όταν μετά από κόρνερ του Γκάμα, ο Μαντσίνι πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει όμως άουτ.

Στο 89ο λεπτό ο Δημήτρης Κολοβέτσιος με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη έγραψε το 2-0, σβήνοντας όποια ελπίδα για ανατροπή από τον Άρη.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Θεοχάρης, Κουρμπέλης, Αγιούμπ (46΄Ανουάρ), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (65΄Αλεξανδρόπουλος), Καμπετσής, Μακέντα (76΄Αθανασακόπουλος)

Άρης (Μ. Ένινγκ): Έμαν, Κόρχουτ, Ροζ, Μπαγκαλιάνης, Μπακούτσης, Σάσα, Ματίγια, Ντουάρτε (λ.τρ. 45+4΄Διαμαντόπουλος), Γκάμα, Μαρτίνες, Μαντσίνι