Απαράδεκτος ο ΠΑΟΚ, παραδόθηκε στην ΑΕΚ

Χωρίς αρχή, μέση και τέλος 0-2 στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να καθαρίσει με νίκη επί της ΑΕΚ τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, όμως με την εμφάνισή του έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλό του να τον φτάσει στη βαθμολόγια, γνωρίζοντας την ήττα μέσα στην Τούμπα με 0-2.

Με μοναδική εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ επικράτησε κατά κράτος των περσινών πρωταθλητών στο πρώτο ημίχρονο. Ενδεικτικό είναι πως μόλις στο 18ο λεπτό η κατοχή ήταν 35%-65% υπέρ της Ένωσης.

Στο 6ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε ίσως τη μοναδική καλή στιγμή του στο α΄ μέρος, όταν ο Γιαννούλης βρήκε μέσα στην περιοχή τον Τζόλη, με το τελείωμα όμως του νεαρού να είναι πολύ άστοχο.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ προειδοποίησε με μακρινό σουτ του Κρίστιτσιτς, που πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Πασχαλάκη.

Γκολ του Σφιντέρσκι δευτερόλεπτα μετά ακυρώθηκε σωστά ως επιθετικό φάουλ.

Η ΑΕΚ αύξανε συνεχώς την πίεση της, με τον Μάνταλο να σουτάρει στο 30ο λεπτό και να βρίσκει σε ετοιμότητα τον πορτιέρε του ΠΑΟΚ.

Παρών δήλωσε ο Πασχαλάκης και στο 32΄ όταν μπλόκαρε καλή εκτέλεση φάουλ του Λόπες.

Η πίεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο 41΄ ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απεσώβησε εντυπωσιακά το 0-1 όταν απέκρουσε φάουλ του Λιβάγια στο όριο της περιοχής, κι ενώ η μπάλα είχε κοντράρει και στον Εσίτι.

Στην εξέλιξη της φάσης όμως και στο κόρνερ που κέρδισε η ΑΕΚ, ο Λιβάγια εκτέλεσε και ο Τσιγκρίνσκι, εκμεταλλευόμενος και την άστοχη έξοδο του Πασχαλάκη, άνοιξε το σκορ, δίνοντας το προβάδισμα στους κιτρινόμαυρους λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Φερέιρα επιχείρησε να φρεσκάρει την ομάδα, περνώντας Ροντρίγκο και Μπίσεσβαρ στη θέση των Μάτος και Εσίτι αντίστοιχα.

Ο Ολλανδός χαφ του ΠΑΟΚ είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει όμως φάνηκε άστοχος.

Στο 52΄ μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια ο Μπίσεσβαρ έγινε παραλήπτης της μπάλας σουτάροντας όμως άουτ.

Οχτώ λεπτά αργότερα στο 60΄, μετά από λάθος της άμυνας της ΑΕΚ, ο Μπίσεσβαρ είχε και πάλι την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με το τελείωμα του όμως να είναι κακό.

Στο 68ο λεπτό ήταν η σειρά του Άκπομ να απειλήσει την εστία της ΑΕΚ, όμως μετά από σέντρα στην περιοχή, δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα.

Στο 73ο λεπτό η ΑΕΚ που μέχρι εκείνη την στιγμή είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε με τον Λόπες, με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιτ. Ο Λιβάγια στο 76΄ με εκτέλεση φάουλ υποχρέωσε τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Στην επόμενη μονομαχία τους ωστόσο στο 81΄, με πέναλτι που δόθηκε με τη χρήση του VAR, ο επιθετικός της ΑΕΚ, έγραψε το τελικό 0-2.

Οι προσπάθειες των παιχτών του ΠΑΟΚ δεν άλλαξαν τίποτα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (46΄ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (46΄ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί, Μαουρίτσιο, Τζόλης (56΄ Μιχαηλίδης), Σφιντέρσκι (56΄ Άκπομ), Στοχ (74΄ Λάμπρου).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος (82΄ Σιμάνσκι), Κρίστιτσιτς, Λιβάγια (82΄ Οικονόμου), Αλμπάνης (62΄ Βέρντε), Ολιβέιρα (87΄ Αραούχο).