ΠΑΟΚ: Καθάρισε την Μπεσίκτας (3-1) με σούπερ Τζόλη

Πιο εύκολα από ότι αναμενόταν στον επόμενο γύρο ο ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακά αποτελεσματικός εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ στην πρώτη επίσημη εμφάνισή του για φέτος κάνοντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στους ομίλους του Champions League, περνώντας το εμπόδιο της Μπεσίκτας επικρατώντας με 3-1 στην Τούμπα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζόλης με δύο γκολ και μία ασίστ στον Πέλκα.

Ο νεαρός επιθετικός του ΠΑΟΚ με γκολ στο 7΄ και στο 24΄ έβαλε τις βάσεις της μεγάλης νίκης, ενώ με ιδανική πάσα στον αρχηγό του δικεφάλου στο 30ο λεπτό έγινε το 3-0.

Η Μπεσίκτας κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 37΄ με τον Λαρίν, ενώ ο ΠΑΟΚ μπορούσε να κλειδώσει την πρόκριση στο πρώτο ημίχρονο με το χαμένο πέναλτι του Άκπομ.

Η τουρκική ομάδα δεν είχε άλλη επιλογή από το να πιέσει και να δώσει χώρους στον ΠΑΟΚ. Όποτε απείλησε όμως ο Ζίβκοβιτς ήταν παρών, κρατώντας το σκορ, ενώ οι ευκαιρίες που δόθηκαν στο δικέφαλο δεν οδήγησαν σε ένα 4ο γκολ, που θα έδινε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή του.

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο (Λημνιός 44'), Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Τζόλης (Ζαμπά 84'), Πέλκας (Εσίτι 76'), Ακπόμ.

Μπεσικτaς (Γιαλτσίν): Ερσίν, Λενς, Βίντα, Ουέλιντον, Ενσακαλά (Ναγίρ 82'), Ουϊσάλ, Χάτσινσον, Μπόιντ (Οζιακούπ 46'), Μενσά (Τοκόζ 70'), Ενκουντού, Λαρίν.