Έπος ΠΑΟΚ τελείωσε την Μπενφίκα και πάει για Champions League!!!

Μεγάλη νίκη με 2-1, επόμενη αντίπαλος στα play off η ρωσική Κράσνονταρ

Ο δρόμος για τους ομίλους του Champios League περνούσε για το δικέφαλο από την Μπενφίκα, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται αντιμέτωπος με τη μεγάλη πρόκληση πριν τα play offs που θα έδιναν το πολυπόθητο εισιτήριο για τη μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση. Στην άδεια από φιλάφθλους Τούμπα ελέω κορωνοϊού ο «δικέφαλος του Βορρά» αντιμετώπισε τους Πορτογάλους σε νοκ-άουτ αναμέτρηση για τον Γ’ προκριματικό του Champions League.

Οι Θεσσαλονικείς ως το απόλυτο αουτσάιντερ στόχευσαν στην υπέρβαση απέναντι σε μια ομάδα με πολλαπλάσιο μπάτζετ, με περισσότερη εμπειρία στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Το ότι οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους σε μία μόνο αναμέτρηση και το ότι αυτή λάμβανε χώρα στην έδρα του ΠΑΟΚ αύξανε τις πιθανότητες του δικεφάλου, που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, πετυχαίνοντας ιστορική πρόκριση επικρατώντας με 2-0.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση σε σχηματισμό 3-4-2-1. Ο Ζίβκοβιτς βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια, με τους Μιχαηλίδη, Ίνγκασον και Βαρέλα να συνθέτουν την τριάδα της άμυνας.

Ο Κρέσπο επιλέχθηκε ως δεξί φουλ μπακ, ενώ ο Γιαννούλης κάλυπτε την αριστερή πλευρά.

Οι Σβαμπ και Ελ Καντουρί ήταν το δίδυμο στον άξονα, με τους Πέλκα και Τζόλη να παίζουν πίσω από τον Άκπομ που επιλέχθηκε για την κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη μεριά με 4-3-3 και χωρίς εκπλήξεις παρατάχθηκε στην Τούμπα η Μπενφίκα.

Κάτω από τα δοκάρια βρίσκεται ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, με τους Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Φερτόνγκεν και Γκριμάλντο να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Την τριάδα στο κέντρο των «αετών» της Λισαβόνας συνθέτουν οι Πίζι, Βάιγκλ και Τααράμπ, ενώ την επιθετική τριάδα της Μπενφίκα απαρτίζουν οι Πεντρίνιο, Έβερτον και Σεφέροβιτς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς κάνοντας πρώτος αισθητή την παρουσία του στο 4ο λεπτό με τον Σβάμπ να βρίσκει αριστερά τον Τζόλη, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα, ωστόσο ούτε ο Άκπομ στο κέντρο της άμυνας, ούτε ο Πέλκας, που βρισκόταν δεξιά εντός περιοχής, δεν κατάφεραν να βρουν την μπάλα.

Από το δέκατο λεπτό και μετά οι Πορτογάλοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα απαντώντας αριχκά στις ευκαιρίες με τον Σεφέροβιτς, ο οποίος έκανε ένα σουτ, το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Ζίβκοβιτς, καθώς η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 16ο λεπτό η ομάδα του Φερέιρα προσπάθησε να απειλήσει με στημένη φάση όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ ο Μιχαηλίδης έπιασε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας της Μπενφίκα, ωστόσο ο Βλαχοδήμος ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

Η κατοχή από αυτό το σημείο και μετά πέρασε στους φιλοξενούμενους με τα ποσοστά να φτάνουν ακόμη και στο 30% - 70%.

Η Μπενφίκα πίεσε ψηλά τον ΠΑΟΚ, ο οποίος προσπαθούσε με οργανωμένη άμυνα να κρατήσει τους φιλοξενούμενους μακριά από την περιοχή του.

Στο 25ο λεπτό ο Βάιγκλ σούταρε με τον Ζίβκοβιτς να απομακρύνει την μπάλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σεφέροβιτς έπιασε την κεφαλιά μόνος τους στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, βλέποντας όμως την προσπάθειά του να μη βρίσκει στόχο.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Μπενφίκα στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 29ο λεπτό, όταν ο Πίζι εκτέλεσε ένα φάουλ, μετά από εσφαλμένη υπόδειξη για χέρι του Βαρέλα, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου στο 42ο λεπτό ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ κράτησε το μηδέν , απομακρύνοντας την μπάλα μετά το σουτ του Πεντρίνιο έξω από την περιοχή, στην τελευταία.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 53ο λεπτό ο Βλαχοδήμος έδιωξε με γροθιές την μπάλα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ, ενώ ένα λεπτό αργότερ Πέλκα και Ίνγκασον σούταραν, χωρίς όμως να βρουν στόχο.

Στο 57ο λεπτό ο Έβερτον βρέθηκε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς, ωστόσο και πάλι ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είπε «όχι» και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 63΄ μπήκαν τα θεμέλια της μεγάλης πρόκρισης με τον Βερτόνχεν προ του Γιαννούλη στην προσπάθειά του να απομακρύνει το γύρισμα του Άκπομ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

Ένα τέταρτο πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο δικέφαλος έδειξε να κλειδώνει την πρόκριση όταν ο Γιαννούλης έβγαλε από τα αριστερά στην αντεπίθεση τον ΠΑΟΚ, βρίσκοντας το νεοεισελθόντα Ζίβκοβιτς που με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ στη γωνία «σκότωσε» την πρώην ομάδα του.

Λίγο έλειψε στο 79ο λεπτό ο Τζόλης να δώσει διαστάσεις θριάμβου με το σουτ του από πλάγια θέση να καταλήγει ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Βλαχοδήμου.

Η Μπενφίκα ρίσκαρε στον όσο χρόνο είχε απομείνει ζητώντας ένα θαύμα, θέλοντας δύο γκολ σε δέκα λεπτά.

Το γκολ του Ράφα Σίλβα στο 94΄ δεν ήταν ικανό να αλλάξει όμως την κατάσταση. Αυτή τη φορά όμως ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να πανηγυρίσει απέναντι σε έναν πολύ μεγάλο αντίπαλο, πετυχαίνοντας μία καθαρή νίκη με εντυπωσιακή εμφάνιση.

Ένα τελευταίο βήμα μένει πλέον για τον δικέφαλο για να γράψει ιστορία περνώντας για πρώτη φορά στους ομίλους του Champions League. Το όνομα της Κράσνονταρ δεν τρομάζει, όλα όμως θα κριθούν στο γήπεδο σε διπλές αναμετρήσεις.

ΠΑΟΚ-Μπενφίκα 2-0

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (66' Αντρίγια Ζίβκοβιτς), Τζόλης(80΄ Εσίτι), Άκπομ (70' Σφιντέρσκι)

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνχεν, Γκριμάλδο, Πίζι, Βάιγκλ, Ταράμπτ(81' Ράφα Σίλβα), Έβερτον, Σεφέροβιτς (72' Βινίσιους), Πεντρίνιο (65' Νούνιες)